Dünyanın En Mutlu Şarkısı Queen’den!

Müzik dinlemek ve mutluluk arasındaki bağlantıyı araştıran ve “kesinlikle müziğin mutlulukla bir ilgisi var” diyen sayısız araştırmaya bir yenisi eklendi. Bu defa bir nörolog mutluluk veren şarkıların en etkilisini bulmak için yola çıktı. Sonuç kiminizi hayal kırıklığına uğratırken büyük bir kısmınızı “Var ya, bana sorsalar ben de bunu söylerdim!” dedirtecek türden.

Missouri Üniversitesi’nde, iki hafta boyunca insanlara neşeli şarkılar dinletilerek yapılan bir çalışmanın sonucunda türü fark etmeksizin şarkıların insanları mutlu ettiği sonucuna varıldı. Fakat nörolog Jacob Jolij bir adım öteye gitti ve “mutlu şarkının formülünü” çıkarmaya karar verdi.

Bunu yaparken İngiliz elektronik şirketi Alba’nın yaptığı bir anketin sonuçlarından faydalandı. Anket kapsamında 2000 kişiye onları en mutlu eden şarkılar soruldu ve sonuç, son 50 yılda yazılmış 126 şarkıyı işaret ediyordu.

Jolij, bu şarkıların temposunu (Beat Per Minute), ana temasını ve sözlerini inceledi. Vardığı sonuç, insanı mutlu eden bir şarkının temposunun ortalama bir pop şarkısından daha yüksek olduğuydu. Jolij, “Ortalama bir pop şarkısı 118 BPM iken, mutlu şarkılar listesinin temposu 140-150 civarında” diyor.

“En mutlu eden şarkılar” anketinde katılımcıların üçte ikisi gibi büyük bir çoğunluğu Queen‘in “Don’t Stop Me Now” şarkısını söyledi. Haklı eleştiriler “Dünyanın en mutlu şarkısını ankete katılan 2000 İngiliz mi belirleyecek?” şeklinde olsa da “Don’t Stop Me Now”nın dünyada şimdiye kadar pek çok insanın gününü kurtardığına eminiz.

nolm.us

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...