Baş Ağrısının Çözümü ‘Doğru Nefes’

Baş ağrıları; öfke, kaygı, kırgınlık gibi psikolojik sebepli olabileceği gibi susuzluktan da kaynaklanabiliyor…

Baş ağrılarının büyük çoğunluğunun farkına varılmamış olsa da susuzluktan kaynaklandığını söyleyen Dr. Sinan Akkurt, “Doğru nefes alıp verdiğinizde vücutta fizyolojik denge sağlanabilir. O zaman da baş ağrılarını hafifletme şansımız olur” diyerek baş ağrısı çekenlere ilaçtan önce 7-1 nefes tekniğini öneriyor.

7-1 Nefes Tekniği

7-1 nefes tekniği özellikle sakinleşmek amacıyla uygulanıyor. Baş ağrısı, panik atak, anksiyete gibi rahatsızlıklarda şikayetlerin azalmasına katkı sağlayabiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor ayrıca kronik yorgunluk sendromunu da engelleyebiliyor. Bu teknik için nefes alış ile veriş süresini eşitlemek gerekiyor.

Nasıl uygulandığına gelince; 7’ye kadar sayarak nefes alın. 1 saniye bekleyin (nefesinizi tutun), 7’ye kadar sayarak nefes verin.

Elele

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.