Android mi yoksa iOS’mu daha güvenli?

Akılı telefon pazarında günün gelişen teknolojik yeniliklerine ayak uyduran firmalar  yeni ürünleri ile kullanıcıların tercihlerini etkilemeye çalışıyor. Yenilik konusunda istekli olmayan ya da çağın gereksinimlerine karşılık veremeyen firmalar ise piyasada tutunamıyor. Geçmişteki büyük telefon üreticileri piyasa dinamiklerine yeterince ayak uyduramadığı için eski popülaritesini kaybediyorlar. Günümüzde Android ve iOS platformları tercih sıralamasında oldukça öne çıkmış durumda. Akıllı telefon piyasasının büyük bir kısmı bu iki platform tarafından paylaşılmış durumda.

Bu haftaki yazımda, akıllı telefon kullanmak isteyenlerin Android ve iOS ortamlarını tercih etme sebeplerinden ve güvenlik konularından bahsedeceğim.

Güvenlik

Android ve iOS platformu akıllı telefon piyasasının neredeyse % 94’ünü oluşturmakta.  Forrester Research tarafından yayınlanan araştırmada, 2016 verilerine göre, Android platformu 1.8 milyar kullanıcı ile piyasanın % 74’ünün tercihi olmuş durumda. Apple’ın iOS işletim sistemi de % 21 ile piyasanın ikincisi durumda. Yine aynı araştırmada Windows Phone işletim sistemi de %4 ile üçüncülüğü yakalamış durumda.

Akıllı telefon  işletim sistemi platformları üzerinde J. Gold Associates araştırma şirketinin geçen 3 yılı kapsayan güvenlik açığı raporunda; 2014 ve 2015 yıllarında Android platformundaki açıkların iOS platformuna göre oldukça az olmasına rağmen, 2016 yılında bu oranın iOS lehine değiştiğini ortaya koymuş. Android platformunu kullananların sayısının iOS’a göre oldukça fazla olmasından dolayı bu ortam için geliştirilen uygulama sayısının çeşitliliği artmış, bu nedenle güvenlik açığı olan uygulama sayısı da arttığından daha fazla hedef haline gelmiş durumda.

iOS platformunu kullanan akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamaların sadece Apple Store üzerinden dağıtılması ve Apple’ın bu ortamdaki uygulamaları ciddi şekilde kontrol etmesi, bu platformdaki güvenlik açıklarını da azalmış durumda.  Android platformları için geliştirilen uygulamaların genel olarak Google Play üzerinden dağıtılması, güvenlik açısından avantaj sağlasa da, açık kaynak kullanıldığından farklı ortamlardan uygulama yüklemeye izin verilmesi güvenlik açıklarına sebep olabilmekte.

iOS işletim sistemi kullanan akıllı telefonların çokta tavsiye edilmese de jailbreak ile Apple store üzerinden uygulama indirme zorunluluğunun kaldırılabilmesi, yine aynı şekilde güvenlik zafiyetine sebep olabilmekte.

Güncelleme

Google, Android ortamlar için özellikle kendi ürün portföyünde bulunan cihazlarda Apple gibi sık olmasa da güncelleme yaparak, ürünlerini günün zararlı yazılımlarına karşı korumaya çalışıyor. Android ortamlar için yapılan bu güncelleme, farklı firmalar tarafından kendi ürünlerine uygulanmak üzere değiştiriliyor. Android ortamını kullanan ürün çeşitliliğinin oldukça fazla olması, gönderilen güncellemelerin tamamını maalesef kapsamıyor. Android ortamlar için  akıllı telefon tasarlayan bir firma, ilgili ürüne özel güncelleme yaptığında, bu güncelleme daha önceki ürünler için her zaman geçerli olmadığında, güncelleme almayan akıllı telefonların güvenlik konusunda zafiyet yaşaması söz konusu olabiliyor.

Akıllı telefonların güncellenmesi konusunda oldukça yol kat etmiş olan Apple, iOS işletim sisteminde yaptığı bir güncelleme ile geçmişe dönük çoğu cihazında da uygulama yenilemesi yapabiliyor. Güncelleme servisinin sık ve akıllı telefon ürün portföyündeki çoğu cihazı kapsıyor olması, aynı zamanda güvenlik konusunda ortaya çıkabilecek bir zararlı yazılıma karşıda bir önlem sağlıyor.

İşletim Sisteminde Kararlılık

Gerek Android ve gerekse de iOS uygulama çeşitliliğinin fazla olması ile birlikte, uygulamaların güvenli ortamlardan indirimesi konusundaki farklılıklardan dolayı, güvenlik açıkları oluşabileceğinden bahsetmiştim. iOS ortamında uygulamaların tek merkezden yüklenebiliyor olması ve ilgili uygulamalar üzerinde sıkı denetim sağlanması, uygulamaların kararlı çalışmasında da etken rol oynuyor. Genel olarak dünya genelinde popüler olarak kullanılmakta olan uygulamalarda Android ve iOS ortamları için uygulama geliştiricilerin dünyaca ünlü firmalar olmalarından dolayı iyi denetim sağlanması ile bir kararlılık sağlanıyor. Bunun dışında diğer bazı  Android uygulamalarında yeterli denetim sağlanmadığından kararlılık konusunda sorunlar oluşabiliyor.

Shiftdelete