Doğanın hediyesi: Bembeyaz matem elbisesi

İsrailli sanatçı Sigalit Landau, mistisizm dozu yüksek, çarpıcı bir çalışmayla karşımızda… Sanatçının “Salt Bride” (Tuzdan Gelin) adını verdiği iş, siyah bir matem elbisesinin Lut Gölü’nün (Ölüdeniz) tuzlu sularında üç ay tutularak masallardan fırlamış gibi görünen beyaz bir elbiseye, bir gelinliğe dönüşmesini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Sigalit Landau bu siyah elbiseyi 2014‘te Lut Gölü’nün sularına indirdi ve üç ay boyunca orada bıraktı. Bu zaman zarfında sanatçının ekibi periyodik olarak suyun altına inerek elbisenin geçirdiği değişimleri fotoğrafladılar.

sigalit-landau-salt-bride-tuz-gelini-3

Üç ay sonunda denizden çıkarılan elbise, suyun yarattığı kimyasal etki sayesinde bembeyaz bir kıyafete dönüşmüştü. Sanatçının sözleriyle “Kar gibi…” görünüyordu; “…şeker gibi, ölümün kucaklayışı gibi.”

sigalit-landau-salt-bride-tuz-gelini-5

Landau, bu çalışmayı S. Ansky‘nin 1916‘da yazdığı oyunu The Dybbuk‘dan ilham alarak yarattı. The Dybbuk “öbür dünya”yla yaşam arasında kalmışlığa dair bir hikaye. Musevi bir kadın ve onun ruhunu ele geçiren merhum aşığına dair… “Salt Bride” ise oyunun 1920’de sahnelenen versiyonunda giyilmiş kıyafetin bir nevi yeniden yorumlanışı. Kıyafeti sarıp sarmalamış ve masalsı bir elbiseye dönüştürmüş olan tuz, oyundaki doğaüstü gücü sembolize ediyor.

sigalit-landau-salt-bride-tuz-gelini-2

Landau’nun çocukluk anılarında da Lut Gölü’nün önemli bir yeri var. Kudüs’te çocukluğunu geçirdiği evin Lut Gölü manzarası, hafta sonları aileyle beraber sahilde geçirilen zamanlar… “Salt Bride” o günlere ait anılarla yoğrulmuş bir çalışma.

sigalit-landau-salt-bride-tuz-gelini-7

nolmus.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: