İlham veren güçlü kadınlar

Her küçük kızın hayalidir mükemmel olmak. Sebebi o kadar bariz ki: Ellerinden düşürmedikleri mükemmel Barbie’ler ile oynayarak büyükler ve kendilerine bu oyuncakları örnek alırlar. Her daim parıldamaları, ışıldamaları gerekir. Yüzlerinde sivilce izinden eser olmayacak, hiçbir kusur bulunmamalıdır. Vücutları muntazam ölçülerde olmalı; üstlerinde her daim parti ve balo elbiseleri olmalıdır.

Kibarlık, hoş gülümseme, naiflik, kırılganlık ve tabii ki güzellik ön plandadır Barbie bebeklerde. O nedenledir ki her küçük kız şimdiki halinden hoşlanmaz. Bir an önce büyümek, güzelleşmek, makyaj yapabilmek ve topuklu ayakkabı giymek ister. Kısacası kız çocukları daha çocukluklarını yaşayamadan o mükemmel zamanın gelip çatması için hayaller kurarlar.

En büyük hayalleri de mükemmel bir Barbie’ye dönüşmek. Güzel kıyafetlerin içinde şöyle bir salınıvermek, herkesi kendine hayran bırakmak, aynaları çatlatırcasına mükemmel olmak…

Sizce de bu işte bir yanlışlık yok mu?

Küçük kızların aklına ‘mükemmel’ olma kaygısını yerleştirmek, onlara bu hayatta yapılan en büyük kötülüktür. İş dünyasının küçük çocukların masum hayalleri üzerinden para kazanması zamanla ailelerin çocuklarını ‘kusursuz’ yetiştirme kaygısına dönüşmüştür. Çocuklarıyla ilgilenmek istemeyen anne-babaların ağzından çıkan şu laf adeta slogan haline gelmiştir: Hadi git bebeğinle oyna!

barbie ile ilgili görsel sonucu

Peki ama bebeğiyle ne oynayacak? Barbie güzel kıyafetler giyip partilere gitmek dışında bir şey bilmiyor ki!

Sevgili anne-babalar, çocuğunuz oyun oynarken ona Barbie bebeğinin müzeye gidebileceğini, yarın sabah işe gitmek üzere erken kalkması gerekeceğini, üniversitede yüksek lisans yaptığını ve çok çalıştığını, kitap okurken uyuyakalabileceğini söylediniz mi hiç? Bir pilot olabileceğini, güzelliğinden ziyade yeteneğiyle herkesi kendine hayran bırakan resimler çizebileceğini, uzay çalışmaları yapabileceğini de mi söylemediniz?

O zaman artık bunları söylemenin zamanı geldi. Çünkü küçük kız çocuklarının her biri geleceğin bilim kadınları, pilotları, ressamları ve daha nice ilham kaynakları! Yeni nesil Barbie bebekler, çocukları mükemmellik kategorisinden çıkarıp herkesi kendisi olmaya davet ediyor. Sınırları kaldırmaya ve daha fazlasını istemeleri için teşvik ediyor.

Barbie role models ile ilgili görsel sonucu

Barbie’nin yaratıcısı Mattel, Inspiring Women serisi dahilinde önemli kadın figürleri temsil eden 14 yeni Barbie bebek üretiyor. Ünlü pilot Amelia Earhart, ressam Frida Kahlo ve NASA matematikçisi Katherine Johnson’un bebekleri, Barbie’nin mağazasındaki yerini aldı bile. Ayrıca marka, #MoreRoleModels etiketiyle herkesi rol modelini paylaşmaya davet ediyor.

Bir Barbie’nin uzaya gitmesi çok da imkansız bir şey değil, değil mi?

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.