ABD, vize için sosyal medya hesaplarını inceleyecek

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, ABD vize şartlarında değişikliğe gitti. Yeni karara göre ABD vizesi sosyal medya aktivitelerinize göre de şekillenecek gibi duruyor. Bu durum, göçmen olan ya da olmayan herkes için kullanılabilir hale gelecek.

Vize başvurusu yapan kişilerin, yetkili birimlere son beş yıl içerisinden hangi sosyal medyayı kullandıklarını, hesap bilgilerini, e-posta adresini ve telefon numarasını bildirmesi gerekecek.

ABD vizesi sosyal medya hesaplarınıza da bağlı

Bu önlem, geçtiğimiz günlerde de gündeme gelmişti ve yalnızca dikkat gerektiren vize başvuruları için talep edilmişti. Bu kural değişikliği ile birlikte bireyler, tüm bilgilerini vize başvuruları için bildirmesi gerekecek.

Tabii, bu yeni gelecek kuralla birlikte, bir takım istisnalar da olabilir. Bu istisnalar, diplomatik ve resmi vizeler için olacak gibi duruyor.

Ek olarak geçen yıl, İç Güvenlik Bakanlığı, sosyal medya bilgilerinin göçmenlerin resmi kayıtlarına dahil edilmesine izin veren yeni bir kural getirdi. Ayrıca bu değişiklikler, Trump öncesine dayanıyor.

Önerilen değişiklikler, göçmenlerin seyahatleri ile ilgili olarak, başka bir ülkeden sınır dışı edilip edilmedikleri ya da başka bir ülkeden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığı ve akrabalarından herhangi birinin suç faaliyetinin olup olmadığı gibi soruları da içeriyor. Bu kararla birlikte, yaklaşık olarak 15 Milyon kişi etkilenecek gibi duruyor.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.