Sesli okuduklarımızı nasıl daha kolay hatırlarız?

Uygulanan araştırmalar insanların sesli okudukları yazıları daha basit hatırladıklarını gösterdi. Peki bunun sebebi nedir?

Aslında bunun herkes için geçerli olup olmadığı bilinmiyor. Gene de uygulanan araştırmalara göre insanların içinden okumak yerine sesli okuduklarının hafızalarında daha iyi yer ettiği belirtiliyor. Bu durumun iki değişik sebebi bulunuyor.

Bu Sebeplerden ilki kendi sesimizle aktarılan bilgiyi duyuyoruz. Sözlü aktarımla gelen verilerin genelde hafızada daha iyi korunduğu anlatım ediliyor. İkinci neden ise konuştuğumuzda söylediğimiz şeyleri daha iyi hatırlayabiliyor oluşumuz. Sesli okuma sırasında bu ikisini birlikte yapıyoruz.

Araştırmalar, Kendi sesimizden duyduğumuz şeylere çoğunlukla daha çok dikkat ettiğimizi ve bunları daha iyi hatırladığımızı gösterdi.

Hürriyet

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. Emre, Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.