Çin, yapay Ay yapıyor

ABD, Rusya, Çin gibi büyük ülkelerin uzay programları gün geçtikçe daha güçlü bir hale gelirken, bu durum ülkeler arası bir güç göstergesi haline geldi. Bu yüzden her dakika uzay programlarına yapılan yatırımlar artıyor. Çin yapay Ay projesi ile 2020 yılına agresif bir giriş yapacak gibi gözüküyor.

Çin yapay Ay ile şehir içi aydınlatma planı yapacak!

Proje, tüm yıl boyunca Paris sokaklarındaki Güneş ışığını yansıtmak için Dünya’ya bir ayna dizisi yerleştirmeyi hayal eden Fransız sanatçıdan çıktı. Yapay Ay projesi ile sokakları bir uydu aracılığıyla aydınlatmak planlanıyor.

Wu Chunfeng, geçen hafta düzenlenen ulusal kitle inovasyonu ve girişimcilik etkinliği sırasında açıkladığı Uydu, 80 km‘lik bir alanı rahatlıkla aydınlatacak şekilde tasarlanıyor ve geceleri ayın ışığını tamamlayarak aydınlık bir ortam oluşturması bekleniyor.

Çin yapay Ay yapıyor! SDN-3

Chengdu Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Mikroelektronik Sistem Araştırma Enstitüsü başkanı Wu Chunfeng’e göre, 2 yıl içinde proje hayata geçirilmiş olacak. Yapay Ay, ışığını Çin’in güney batısındaki Chengdu kentine odaklayacak.

Fakat bölgede yaşayan bazı insanların sürekli bir dolunayın günlük rutine ve astronomik gözlemlere olan negatif etkileriyle ilgili endişelerini dile getirmesiyle tartışmalar büyüyor. Projenin durdurulması konusunda henüz somut bir karar alınmadı.

Shiftdelete

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.