AB’den elektrikli araçlara ‘gürültü çıkarma’ zorunluluğu

Elektrikli araçlar hava kirliliğini ortadan kaldırdığı gibi sessiz çalışarak gürültüyü de azaltıyorlar. Ancak daha önce övgüyle bahsedilen bu özelliklerin bazı sıkıntılar yarattığı görülüyor. Elektrikli araçların -özellikle de düşük hızlardayken- ses çıkarmaması bisikletliler ve yayalar için önemli bir güvenlik riski oluşturuyor.

Avrupa Birliği’nin aldığı karara göre Temmuz 2019’dan itibaren Avrupa’da satılan tüm yeni elektrikli ve hibrit araçların yavaş giderken gürültü çıkarması gerekecek. Mevcut elektrikli araçların ise 2021 yılına kadar bir cihazla donatılması lazım. Yapılan bir araştırma, geleneksel otomobillere kıyasla elektrikli araçların bir yayaya çarpma olasılığının %40 daha yüksek olduğunu ortaya koymuş durumda. Diğer bir araştırma ise kör ve görme engelli insanların %93’ünün sessizlikten dolayı sorunlarla karşılaştığını gösteriyor.

Elektrikli araçlar beyaz gürültü çıkaracak

Elektrikli araçlardaki ses yayıcılar, standart araçların çıkardığı seslerden farklı bir ses çıkaracak. Muhtemelen sesin kaynak yönünün hemen fark edilebilir olması için bir çeşit tonal beyaz gürültü tercih edilecek. Yani bu da teorik olarak elektrikli araçların konumunun, benzinli veya dizel araçlardan daha kolay belirleneceği anlamına geliyor.

İngiltere’de şu an elektrikli araç sayısı 140.000’e ulaşmış durumda. 2030’a kadar bu sayının 9 milyona çıkması bekleniyor. Dolayısıyla daha şimdiden bu güvenlik sorununu ele almak son derece mantıklı.

DH

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.