Close

Rekor kıran ‘yumurta’ çatlamaya başladı!

4 Ocak’ta atılan bir gönderi ile Instagram üzerinde mecranın belki de en büyük kitlesel hareketi yaşandı. @world_record_egg isimli bir hesap, tek bir stok yumurta görseli paylaşarak Instagram’ın en çok beğenilen fotoğrafı rekorunu Kylie Jenner’dan almayı amaçlıyordu. Kylie Jenner ve Travis Scott ikilisinin bebeği Stormi’nin fotoğrafı 18 milyon beğeni ile 2018’de mecranın en beğenilen fotoğrafı rekorunu ele geçirmişti. Egg Gang (world_record_egg), tek bir gönderisi olan basit bir hesap olarak “Haydi Kylie Jenner’ın rekorunu kıralım” dedi ve bir yumurta fotoğrafı paylaştı.

Hikayelerde paylaşılan, kulaktan kulağa yayılan ve 9 gün içinde Kylie’nin rekorunu kıran Egg Gang ile birlikte de adeta internet yerinden oynadı. Markalar gerçek zamanlı pazarlama amacıyla yumurtalı içerikler paylaştı, Kylie Jenner asfalta yumurta kırarak lakırdı yaptı. Kimliğini gizleyen ve takipçileri ile birlikte Egg Gang olarak anılan, hemen moda ürünleri tasarlayarak satışa çıkaran world_record_egg hesabını kimin yönettiği ve ne amaçla açıldığı ise gizliliğini koruyordu.

Yumurta çatlamaya başladı
19 Ocak’ta ikinci gönderisini paylaşan @world_record_egg, yavaş yavaş çatlamaya başladı. 30 Ocak’ta çatlaklarını iyice gösteren yumurta, 2 Şubat’ta kendisini amerikan futbol topuna benzeterek bekleyişin Super Bowl’da sona ereceğini açıkladı. Hulu ile birlikte Super Bowl’da reklam alanına kavuşan Egg Gang, 3 Şubat’taki müsabakanın ardından, Pazartesi günü bir video yayınlayarak tüm bu şöhretten, onca insanın onu konuşmasından dolayı yaşadığı anksiyeteyi ve sıkıntıyı paylaştı. Ve bu tip durumlarda birisiyle konuşmanın iyi gelebileceğini söyledi. Videonun sonunda ise talkingegg.info isimli internet sitesine yönlendirerek dünyanın pek çok yerinde bu konuda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarını öne çıkardı.

world of egg kylie jenner ile ilgili görsel sonucu

Hayranları tarafından Eugene olarak isimlendirilen yumurtanın an itibariyle 6 gönderisi, 52,3 milyon beğenilen bir fotoğrafı ve 10 milyon takipçisi var. En çok beğeni alan gönderiler arasında en yakın rakibi 18 milyonda iken ilk 20’ye bakıldığında 10 milyona kadar düşen bir liste görülüyor. Egg Gang bu yönden de topluluk yaratmanın ve viral olmanın 2019’da bile mümkün olduğunu gösteriyor.

Yumurtanın sahibi reklamcı çıktı
Yumurtanın sahibi Chris Godfrey, hesabın yaptığıyla konuşulurken kimliğini The New York Times ile yapılan bir röportajla açığa çıkardı. BuzzFeed ise 3 Şubat’ta yayınladığı araştırma ile hesabı Godfrey’in yönettiğini tahmin etmişti. Londra’da bulunan reklam ajansı The&Partnership‘de yaratıcı olarak çalışan 29 yaşındaki Chris Godfrey; cinsiyeti, ırkı veya dini olmayan evrensel bir şey olarak yumurtayı seçtiğini açıkladı. Elde ettikleri ilginin ve büyümenin tamamen organik şekilde geliştiğini söyleyen Godfrey, hesabın gelişiminde veya büyümesinde belirli bir kesimin rolünün olmadığını söylüyor.

world of egg Chris Godfrey ile ilgili görsel sonucu

Chris Godfrey’in ajanstan arkadaşları Alissa Khan-Whelan ve C.J. Brown ile birlikte yönettikleri hesabın asıl sıçraması Godfrey’in diğer Instagram kullanıcılarının ürettikleri içerikleri hikayeler (Stories) üzerinden paylaşmaya karar vermesiyle yaşanmış. Topluluğunu da basit bir hamle ile 24 saatte yok olan bir mecrada geliştirerek hesabın aktifliğini de sürdürmüş.

Chris Godfrey ve arkadaşları Egg Gang’in yakaladığı bu başarı ile parayı ve bir anda influencer’lığı değil pozitif düşünceleri ve görüşleri duyurmayı önemsiyor. Bu nedenle de Hulu ile birlikte çalışarak akıl sağlığı konusuna eğilmeyi tercih etmişler. Bu süreçte de önlerine çok sayıda çılgın teklif gelmiş. Fakat bunların hiçbirini paylaşmayarak kendilerini arka planda tutuyorlar ve konunun Eugene çevresinde kalmasını istiyorlar.

bigumigu.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.