Yaşasın kadın olmak, yaşasın 8 Mart!

“Ben kadınım. Ben güçlüyüm. Ben yenilmezim…” Sevgili Helen Reddy söylemiş bu sözleri ‘I am woman’ adlı şarkısında. Aradan 40 yılı aşkın süre geçmesine rağmen halen bu şarkıyı tekrar tekrar söylüyoruz içimizden. Unutturmaya çalışanlara inat, ‘ben kadınım‘ diye haykırıyoruz. Bugün de o günlerden biri işte. Kadın olduğumuz için gurur duyuyoruz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Daha hassas, daha kırılgan, daha naif, daha güçsüz, daha ‘bayan’ olduğumuzu düşünenler… Öncelikle şunu öğrenmenin zamanı geldi: Bayan denilmez KADIN denir! Bu, bugüne dair ilk dersiniz olsun.

İkinci dersiniz: Kadın bir çiçektir demek, bir kenarda süs niyetine dursun; yalnızca ev işi yapsın demek değildir. Kadın bir çiçek gibi toprağına bağlı, kökleri gibi güçlü, azimli ve güzel bir varlık demektir.

Kadınları ‘kadınlıkları’ ile utandırmaya çalışanlar… Her gün her saniye şunu hatırlayın: Asıl aciz olan sizlersiniz. Bir kadının onurunu çiğnemeye çalıştığınız için acizsiniz. Bununla övündüğünüz için acizsiniz. Bu da 3. dersiniz olsun.

Sıra geldi 4. derse: Çirkinsiniz. Sırf kısa etek giydi diye bir kadın hakkında kötü şeyler düşündüğünüz için çirkinsiniz. Kırmızı ruj sürdü diye bir kadına hafifmeşrep damgasını yapıştırdığınız için çirkinsiniz. Kalbiniz çirkin.

5. ders: Hamile bir kadın insanın göz zevkini bozmaz. O kadın, kutsal kitaplarda da bahsedilen ‘anne’dir, içinde sizden bir parça taşır. En az üç çocuk diye övünen sizlersiniz, ama utanması gereken kadın. Yanlışsınız beyefendiler, çok yanlış.

Ders 6: Şiddete başvurmayın. Sinirinizi, öfkenizi, ezilmişliğinizi bir kadından çıkarmayın. O kadar erkekseniz gidip denginiz olan birine kafa tutun, görün bakalım sonra kaba kuvvetin ne demek olduğunu.

7. dersiniz: Koruyun. Kadınları koruyun. Avucunuzda sıkmadan, evlere kilitlemeden, kara çarşafların içine hapsetmeden. Hak ettiği gibi koruyun.

8. ders: Bu ders size çok değerli kadınlar… Sırf kadın olduğunuz için, sakın kimsenin sizi sindirmesine izin vermeyin. Biliyorsunuz ki muhtaç olduğunuz kudret, damarınızdaki asil kanda mevcut. Siz kadınsınız. Siz güçlüsünüz. Siz yenilmezsiniz… Bir kez daha hatırlatalım dedik.

Hadi gelin, daha hep birlikte haykırarak söyleyeceğimiz bir şarkı var:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

10 Responses

 1. Tolga Erbak dedi ki:

  İçerdiği mesajlar, günün anlam ve önemi ve üzerine bir de çizim… Oturup bu çalışmaya baktığında insan, hangisinden bahsetse diğerini neden daha önce anmadım diye açık ve net bir şekilde kendisiyle çelişir. En iyisi yorumları aşıp şöyle bir arkaya yaslanarak bu eseri (sadece “yazı” deme eşiğini de çoktan aştık) iyice sindirmek bana kalırsa.

 2. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Nevalcim bir kadın olarak ben de sadece “yazı” demeyeceğim ve verdiğin bu DERS için seni sonuna kadar kutluyorum. Çok duygulandırıcı ve anlayabilene çok önemli detaylar barındıran bir ders bu.

  Bu sayede en başta senin 8 Mart’ın olmak üzere tüm hemcinslerimi kutlarım. Erkekler bunların yarısını anlayabilse zaten kadınların yaşadığı sorunlar ortadan kalkacaktır. (Sözüm Serinletici’deki erkeklerden dışarı.)

  • Neval Kurtulmuş dedi ki:

   8 Mart’a özel 8 ders olsun dedim. Birilerinin yine bir kulağından girip diğerinden çıkar muhtemelen; ama biz söylemekten vazgeçmediğimiz sürece umut var demektir. ‘8 Mart’ hepimize kutlu olsun Nilcim.

 3. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Çizimin içinde ayrı kutluyorum canım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.