Aşk hayatınızda kuralları baştan yazın

Muhteşem ilişkiye giden yolda ihtiyacınız birkaç küçük taktik olabilir. İlişki terapisti Esther Perel işin sırrını açıklıyor.

Sevgi konusunda önemli bir noktayı gözden kaçırıyoruz. Onu genel olarak heyecan, coşku ve mutluluk gibi duygularla eşleştiriyoruz. Ama sevmek bir eylem. Yani dinamik yapıya sahip. Sizin için seçtiğimiz beş taktikle seks hayatınızı daha iyi hale getirebilir veya gelecek ilişkilerinizin daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

CÖMERT OLUN
Karşınızdaki insanın onu sevdiğinizi ve ona değer verdiğinizi anlamasını istiyorsanız onun isteklerini ve ihtiyaçlarını önemseyin. Eğer hayatta daha verici olmanız gerektiğini düşünüyorsanız bu muhtemelen büyürken sizin ihtiyaçlarınızı savunan birinin olmamasından kaynaklanıyordur. Çünkü bu ipleri elinize alıp kendi istek ve ihtiyaçlarınızı savunmanıza neden olur.

Bu yüzden cömert davrandığınızda elinizdekileri kaybediyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz. Karşılığında bir şey beklemeden verici davranarak işe başlayın. Unutmayın, cömert olmak antidepresan gibidir.

DOĞAL DAVRANIN
Çevrenizde iltifat kabul etmeyi bilmeyen insanlar veya iltifat aldığında tuhaf tepkiler veren insanlar var mı? Bunun temelinde çoğunun şimdiye kadar karşılığında bir beklenti olmaksızın iltifat almamaları yatıyor. Bu yüzden karşılık beklemeden iyi şeyler söyleyen insanlara güvenmekte zorlanıyorlar. Eğer karşınızdaki insandan hediye aldığınızda veya iyi şeyler duyduğunuzda borçlu gibi hissediyorsanız bu konuda pratik yapmanız gerekebilir.

Karşınızdaki insanın sizi siz olduğunuz için sevdiğini hatırlayın. Seks hayatında da bu konu hassas öneme sahip. Çünkü ilişki sırasında kendini ve zihnini serbest bırakmayı ve karşınızdaki insan sizi mutlu etmeye çalışırken hissettiklerinizi olduğu gibi aktarmayı ifade ediyor. Unutmayın, iki taraf da rahat ve doğal davranmadığı sürece dürüst bir ilişki yaşanmaz.

İSTEDİĞİNİZİ ELDE EDİN
Geleneksel olarak erkekler sekste istediğini almak üzere yetiştiriliyor. Kadınlaraysa karşısındakinin verdiğiyle yetinmesi öğretiliyor. Ancak iyi bir cinsel hayat istiyorsanız bu gelenekçi tavrı bir kenara bırakmalısınız. Karşınızdaki erkek sizi nasıl mutlu edeceğini bilemeyebilir. Yatakta ne istediğinizi onunla paylaşarak daha iyi seks hayatına kavuşabilirsiniz. Nasıl ki iddialı ve girişken olmak sizi iş hayatında ileri taşıyorsa cinsel hayatınızda da taşır.

Ben danışanlarıma istediklerini elde etmeleri için agresif olmaları gerekmediğini hatırlatıyorum. Çünkü iddialı ve girişken olmakla agresif olmak arasında fark var. Kadınlara seks hayatlarının daha iyi olması için gereken şeyi sorduğumda çoğu, partnerinin daha hassas olmasını istediğini istediğini söylüyor. Her şeyden önce, onun size istediğiniz zamanı ayırmasını hak ettiğinizi unutmayın ve bu konuda açık konuşun. İstediklerinizi elde etmek için öncelikle bunları dile getirmeniz gerekiyor.

REDDETMEKTEN KORKMAYIN
Pek çok kadın yatakta nasıl hayır diyebileceğini bilmediğinden hiç zevk almadığı şeyleri yapmak durumunda kalıyor. Ancak seks sırasında hayır deme hakkınızın olduğunu bilmek muhteşem sekse giden yolda önemli bir adım. Evet, partneriniz istediği şeyleri yaptığınızda sizi sevebilir; ancak önemli olan sizin kendinize karşı ne hissettiğiniz. İki tarafın da zevk aldığı cinsel hayat için hayır demeyi öğrenin ama bunu yaparken kapıları tamamen kapatmadığınızdan emin olun: “Yeni şeyler denemekten mutluyum ama kendimi iyi hissetmediğim durumlarda devam etmek istemiyorum”, “Şu an yaptığımız şeyden zevk almıyorum. Başka bir şey denemeye ne dersin” gibi. Böylece karşınızdaki kişinin reddedilmiş hissetmesine engel olabilirsiniz.

OYNAMANIN TADINI ÇIKARIN
Birlikteyken eğlenebilmek çiftlerin arasındaki bağı oluşturan en kilit noktalardan biri. Doğduğumuz andan itibaren insanlarla oynayarak iletişim kuruyoruz. Takım arkadaşlarımızı, risk almayı ve güvenmeyi bu şekilde öğreniyoruz. Oyunun kurallarını kimin koyduğuna veya oyun sırasında kimin bizi daha iyi desteklediğine bakarak karşımızdaki insanları tanıyoruz ve onlarla ne kadar uyumlu olduğumuzu görüyoruz.

Birinin yanında çılgınca davranabilme özgürlüğünün gücünü hafife almayın. Pek çok çiftin zamanla ilişkiden sıkılmasının nedeni oyun oynamayı bırakmaları. Çünkü aslında tüm unutulmaz hatıra ve maceraların temelinde birlikte saçmalamayı göze almak yatıyor.

Cosmopolitan