Close

Çorlu 2020 Avrupa Spor Kenti Oldu!

Çorlu Belediyesi’nin Avrupa Spor Kentleri Federasyonu’na (ACES Europe) yaptığı adaylık başvurusu sonucunda Çorlu resmen 2020 Avrupa Spor Kenti ilân edildi.

Sporda öncü belediye vizyonuyla hareket eden Çorlu Belediyesi, bir yandan Çorlu’da gerçekleştirilen sportif yatırımların meyvelerini sporcuların ulusal ve uluslar arası başarılarıyla alırken bir yandan da Avrupa’da yeni bir pencere açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Her yıl üye ülkelerin belediyeleri tarafından yapılan başvurular arasından yapılan inceleme sonucunda Avrupa Spor Başkentleri, Avrupa Spor Şehirleri, Avrupa Spor Kentleri ve Avrupa Spor Toplulukları olmak üzere değişik kategorilerde belediyelere çeşitli unvanlar veren, Avrupa Parlamentosu’nda spor ile ilgili faaliyetlerin yürütücüsü konumunda olan Avrupa Spor Şehirleri ve Başkentleri Federasyonu (ACES Europe) isimli kuruluşa Ekim ayında yapılan ACES Europe adaylık başvurusunun ardından gerçekleştirilem resmi yazışmalar neticesinde federasyonun gözlemci heyeti 21 Kasım 2019 tarihinde Çorlu’ya gelerek iki gün boyunca incelemelerde bulundu.

ACES Europe Heyetinden Detaylı İnceleme

Çorlu’daki spor yatırımlarını gezerek incelemelerde bulunan heyet, basın toplantısının ardından yaptığı açıklamada; Çorlu’yu çok beğendiklerini, spor tesisleri ve sporcuları yakından incelediklerini belirterek Çorlu’nun Avrupa Spor Kenti olması için gerekli kriterlere sahip olduğunu dile getirdiler.

ACES Europe Genel Sekreter Yardımcısı Luca Parnigiani, ACES Europe Balkanlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Anatoliy Iliev, ACES Europe Genel Müdürü Damayn Dikov, Bulgaristan Pazarcık Şehri Belediyesi Meclis Üyesi Reni Kamberova ve beraberindeki heyet ile birlikte 2020 Avrupa Spor Kenti olmak için aday olan kentimize gelerek şehrimizin birbirinden donanımlı spor tesislerini, spor yatırımlarını ve farklı spor dallarında faaliyet gösteren sporcuları ziyaret etti. Heyetin gerçekleştirdiği ziyarete Çorlu Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Kum, Güner Çetin, Özcan Veysel Tunçcan, Oktay Çolpan ve İbrahim Turgut Bolat, Belediye Meclis Üyeleri Hasan Toprak, İsmail Akar, Mert Yılmaz, Cüneyt Ergün ve Muhammet Emin Gülbaba ile birim amirleri katıldı.

İlk Değerlendirme Olumlu Oldu

İncelemelerin ardından Çorlu Belediyesi Eğitim ve Seminer Salonu’nda düzenlenen toplantıda şehrimizdeki spor tesisleri ve sporcular hakkında heyete sunum gerçekleştirildi. Sunumun sonunda düzenlenen basın toplantısında ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen heyet kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

Basın toplantısının ardından bir araya gelen Avrupa Spor Kentleri Federasyonu (ACES Europe) heyeti adına yaptığı açıklamada inceleme gezisinin çok olumlu geçtiğini belirten ACES Europe Balkanlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Anatoliy Iliev, Çorlu’nun diğer aday şehirler ile kıyaslandığında en yüksek puanı alacak şehirlerden biri olduğunu ve yaklaşık on gün içerisinde nihai sonucun resmi yazı ile bildirileceğini ifade ederek Çorlu’dan ayrıldı.

ACES Europe Başkanı’ndan Resmî Yazı

Aces Europe heyetin incelemeleri sonucu Çorlu Belediyesi’ne gönderilecek heyecanla beklenen resmi karar yazısı 27 Kasım Çarşamba günü Çorlu Belediyesi’ne ulaştı.

Çorlu Belediyesi’ne gönderilen resmi yazı ile birlikte Çorlu’nun resmî olarak 2020 Avrupa Spor Kenti olduğu ilân edildi. Duyuru ve tebrik mahiyetindeki mektupta ayrıca Çorlu’daki sportif özellikleri açısından sağlık, entegrasyon, eğitim ve uyum gibi konularda ACES Europe’un ana hedeflerine son derece uygun olduğu da belirtildi.

ACES Europe Başkanı Gian Francesco Lupattelli imzasıyla gönderilen mektupta Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, 10 Aralık’ta Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenecek ACES Europe Ödül Töreni’ne davet edildi.

Türkiye İçin Bir İlk

Çorlu’nun 2020 Avrupa Spor Kenti olması hem bölgemiz hem de ülkemiz açısından da ayrıca bir önem taşıyor. Türkiye’de İstanbul’dan sonra ilk defa kentimiz resmî olarak Avrupa Spor Kenti olarak ülkemizi Avrupa’da temsil etme gururunu erişecek. Çorlu’muz 2020 yılında Avrupa Spor Kenti olarak spor alanında adını sıkça duyuracak ve örnek bir spor kenti olmanın haklı gururunu yaşatacak.

Haber: Cansu Balkan

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.