Close

Android’in kurucusu tarafından geliştirilen Essential Phone, kapandı

Android işletim sistemi denildiğinde ilk akla gelen isimlerden Andy Rubin, 2017 yılının Mayıs ayında Essential Phone ile kullanıcıların karşısına çıktı. Android’in babasının kurduğu Essential firması aynı zamanda bir ilke imza attı.

Ekran çentiği iPhone X ile yaygınlaşmaya başlamış olsa da, ilk olarak bu telefonda kullanıldı. Markanın sıra dışı bir tasarıma sahip olan “Project Gem” adlı başka bir telefon geliştirmeye odaklandığı uzun süredir biliniyordu.

Ancak, Essential için kapatma kararı alınması ile bu projeler rafa kalktı. Böylece marka tek bir telefon ile kurulduktan yaklaşık üç yıl sonra sektöre veda etmiş oldu. Şirketin yayınladığı blog yazısında kapatma kararının uzun bir değerlendirme sürecinin sonunda alındığı belirtiliyor.

Lansmandan altı ay sonra üç yeni renk ile karşımıza çıkan telefon bugüne kadar güncellemelerden mahrum edilmedi. Google’ın en güncel mobil işletim sistemi olan Android 10 piyasaya yayınlanır yayınlanmaz bu telefona geldi.

Bundan sonraki süreçte markanın güncelleme desteği olmayacak, yani herhangi bir güvenlik açığı için yama yayınlanmayacak. Ancak, geliştiricilerin özel ROM’lar ile cihazı güncel tutmaya devam etmesi mümkün. Markanın 2018 yılının sonuna doğru satın aldığı Newton Mail, 30 Nisan’da kullanıma kapatılacak.

https://shiftdelete.net/essential-phone-kapaniyor
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.