Close

Evdeyken bakımlı ve iyi hissetmek için tavsiyeler

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Ezgi Yılmaz, kendinizi iyi hissettirecek günlük bakım önerilerini paylaştı.

– Her gün en az 2,5 litre su tüketelim.

-Her gün saat 00.00 ile 04.00 arasını uykuda geçirelim, 6-8 saat uyumaya özen gösterelim Bağışıklık sistemimiz ve cildimiz için en verimli uyku gece uykusudur.

-Her gün en az yarım saat egzersiz yapalım. Hem bağışıklık sistemini güçlü tutalım; hem de tüm vücut ve cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunalım.

-Her gün proteinden zengin, bol vitamin mineral alabileceğimiz taze sebze ve meyveden zengin ve sağlıklı beslenelim.

-Her gün yatmadan önce cildimizi uygun yıkama jeli/köpüğü kullanarak temizleyelim ve nemlendirici ile rahatlatalım.

-Her gün dışarı çıkmasak bile güneş koruyucumuzu sürmeyi ihmal etmeyelim. Cildimiz tüm ışıklardan etkilenir.

-Her gün ellerimizi nemlendirmeyi ihmal etmeyelim; tercihen haftada en az 1 kez evde doğal nemlendirici el maskesi uygulayalım.(Ezilmiş olgun muz ve 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırarak 15 dakika bekletebilirsiniz.)

-Her gün en az 15 dakika meditasyon yapalım. (Sizi mutlu eden müziği ‘an’da kalarak dinleyebilmek de bir meditasyondur.)

Meditation Made My Anxiety Worse | POPSUGAR Fitness UK

-Her gün sabah hiçbir şey yiyip içmeden hindistan cevizi yağı ile ‘Oil-pulling’ yapalım. Sonrasında bu yağı muhakkak tükürelim, yutmayalım.

Oil-pulling nedir?

1 kaşık hindistan cevizi yağını tüm ağız içinde 20 dakika boyunca dolandırarak ağız içini gece boyunca çoğalan bakterilerden temizlemek ve dişlerin beyazlamasına yardımcı olmak.

-‘Her günler’i her gün uyguladığımızda her hafta düzenli ev peeling ve maskelerine geliyor sıra! Hem yüzünüze hem vücudunuza Türk kahvesi peelingini keyifle yaparken kan dolaşımını hızlandırarak gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacak; sporla birleştirdiğinizde vücudunuzdaki selülit görünümünün azalmasına yardımcı olacaksınız:)

-Her gün saçı yıkamak gereğinden fazla saçı kuruttuğu için gün aşırı yıkamayı tercih ederken haftada 1, ‘ yoğurt, bal, hindistan cevizi yağı ve yumurta sarısı’ ile hazırladığımız maskeyi 2 saat saçımızda bekletmek hem nem dengesi sağlayacak hem de dökülmeyi engelleyecektir.

Elle

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.