Close

Google, mırıldandığınız şarkıyı size söyleyecek!

Google, dile dolanan ve hatırlanamayan şarkıları bulmak için yeni bir özellik geliştirdi.

Yeni uygulşama sayesinde kullanıcılar, mırıldanarak ya da ıslık çalarak akıllarına takılan şarkının isimini bulabilecek.

ABD merkezli teknoloji devi Google, “Hum to Search” (Bulmak için Mırıldan) adlı yeni bir özelliğini tanıttı. Türkçe dahil olmak üzere, 20 dili şimdiden destekleyen yeni araç sayesinde akıllara takılan şarkının ismini düşünmek tarihe karışacak.

ÖZELLİK SİNİRSEL HESAPLAR KULLANILARAK GELİŞTİRİLDİ

‘Hum to Search’ hakkında konuşan Google’ın Başkan Yardımcısı Aparna Chennapragada, kullanıcıların Google’a her ay yaklaşık 100 milyon kez dinledikleri ama hatırlayamadıkları şarkıları bulmak için “hangi şarkı çalıyor?” başlığında arama yaptıklarını söyledi.

Tanıtım toplantısında, gelişmiş bir yapay zeka ve sinirsel hesaplamalar kullanılarak geliştirilen söz konusu teknolojinin ses kaydı analizi yapabildiği ve bunu dijital dalga biçimine dönüştürebildiği belirtildi. Daha önce benzer bir özellik ses ve konuşma tanıma şirketi SoundHound tarafından kullanıma sunulmuştu.

Nayn

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.