Xiaomi, akıllı telefon pazarında Apple’ı geçti

Share

Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, akıllı telefon pazarında ilk kez Apple’ı geçti. Canalys’in son raporuna göre şirket Samsung’un ardından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu.

Global araştırma şirketi Canalys, 2021’in ikinci çeyreğindeki küresel akıllı telefon sevkiyatları hakkında bir rapor yayınladı. Dünya genelinde aşılamanın artması ile birlikte tüketiciler mağazalara geri dönmeye başladı. Buna paralel olarak küresel akıllı telefon sevkiyatları %12 arttı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Xiaomi, teknoloji devi Apple’ı geçerek dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu. Yayınlanan raporda Çinli şirketin sevkiyatlarının yıllık bazda %83 arttığı belirtiliyor. Xiaomi ilk kez Apple’ı geçerek ikinci sırada yer aldı.

Xiaomi akıllı telefon pazarında Apple'ı geride bıraktı

Xiaomi cihazların ortalama satış fiyatı düşük

Uzunca bir süredir ilk iki sırayı Samsung (birinci) ve Apple paylaşıyordu. Xiaomi’nin pazar payı şu anda %17. Yani Apple’dan %3 daha fazla. Canalys analistleri bu ciddi büyümeyi düşük fiyatlara bağlıyor. Xiaomi akıllı telefonların ortalama satış fiyatı Samsung ve Apple’dan sırasıyla %40 ve %75 daha düşük.

Xiaomi akıllı telefon pazarında Apple'ı geride bıraktı

Raporda Xiaomi dışında Oppo (%28 büyüme) ve Vivo (%27 büyüme) markalarındaki yükseliş de dikkat çekiyor. 2021’in ikinci çeyreğinde bu şirketler de satışlarını artırdı. Her iki Çinli marka da küresel akıllı telefon pazarının %10’unu işgal ediyor.

https://www.donanimhaber.com/xiaomi-akilli-telefon-pazarinda-apple-i-geride-birakti--136317