AB, Rus yaptırımlarını altı ay daha uzattı

Share

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehdit eden Rus kişilere ve kuruluşlara yönelik uyguladığı yaptırımları 6 ay daha uzatma kararı aldı.

AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık bin 800 kişi ve kuruluşa karşı uygulanan yaptırımların 15 Mart 2024’e kadar uzatıldığı belirtildi. Bu yaptırımlar, seyahat yasağı, mal varlığının dondurulması, fonların veya ekonomik kaynakların aktarımının yasaklanması gibi önlemleri içeriyor.

Açıklamada, bu yaptırımların çoğunun Ukrayna’daki savaş nedeniyle alındığı vurgulandı. Ayrıca, dört kişinin yaptırım listesinden çıkarılmasına karar verildiği ifade edildi.

Bu kişilere ve kuruluşlara yönelik yaptırımlar, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırısının ardından hayata geçirilmişti. AB, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı 11 yaptırım paketi uygulamış durumda.

Bu çerçevede, Rusya’ya karşı ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ürünler, lüks ürünler ve altın gibi birçok alanda kısıtlamalar bulunuyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...