AI gereksinimleri PC’lerde minimum 16 GB RAM dönemini başlatabilir

Share

2023, büyük ölçüde yapay zeka teknolojilerinin ön plana çıktığı bir yıl oldu. Özellikle Microsoft Copilot gibi AI hızlandırmalı ilk bilgisayarlar tanıtıldı. Windows’un bazı yapay zeka özellikleri, sadece bulut tabanlı hızlandırma değil, aynı zamanda donanım tabanlı çözümleri içeriyor. Yeni nesil işlemciler, bu amaçla Neural Processing Unit (NPU) birimi ile birlikte geliyor. Ancak unutulan bir diğer önemli gereksinim ise DRAM kapasitesi.

Trendforce’a göre, Microsoft’un artık DRAM taban çizgisini 16 GB’a çıkarmayı planlamasının nedeni, yapay zeka hızlandırma ve büyük miktarda belleğe duyulan ihtiyaç. Bu, sadece yerel hızlandırma için değil, aynı zamanda bulut tabanlı Copilot AI özelliklerinin de etkili bir şekilde çalışabilmesi amacını taşıyor.

Windows 11’in sistem gereksinimleri en son Kasım 2023’te güncellendi. TPM 2.0 gibi özelliklerle birlikte 8. nesil Intel Core ve Ryzen 3000 ve sonrası işlemcilere destek veriyor. Bu işlemciler, en az iki çekirdeğe ve 1 GHz üzeri hızlara sahip olmalı. Bellek kısmında ise en az 4GB RAM, 64 GB depolama alanı ve DirectX 12 destekli bir GPU önerilmektedir.

Bu bağlamda TrendForce, yapay zeka destekli bilgisayarların uzun vadede PC DRAM endüstrisine yön vereceği öngörüsünde bulunuyor. Bu durum her ne kadar heyecan verici olsa da, akıllı telefonlar dahi 12GB ila 16GB kapasiteli belleklere sahipken, hâlâ 8GB RAM ile sınırlı PC’lerin satışının devam ettiğini görmek dikkat çekici.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...