Anayasa Mahkemesi, Ek MTV’nin iptal talebini reddetti

Share

Anayasa Mahkemesi, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasının iptali talebini oy birliği ile reddetti. Bu karar, özellikle 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin ardından getirilen ek MTV’nin vatandaşlar arasında gündeme geldiği bir dönemde alındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ek MTV uygulamasının iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi ilk incelemeyi yapmış ve dosyanın esastan görüşülmesine karar vermişti.

Bugün açıklanan karara göre, Anayasa Mahkemesi ek MTV’nin iptali talebini oy birliği ile reddetti. Bu kararla birlikte Kasım ayındaki ikinci taksitin vatandaşlar tarafından ödenmesi gerekecek ve Ağustos ayında ödenmeyen taksit de bu kararla birlikte ödenmesi gerekecek.

Ek MTV uygulaması, vatandaşlar arasında tartışmalara neden olmuş ve mali yükü artırmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki kararı, vergi politikalarının ve ekonomik uygulamaların yakından takip edildiği bir dönemde önemli bir gelişme olarak kayda geçti.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...