Apple’a bir iPhone yavaşlatma davası daha açıldı

Share

Apple, Birleşik Krallık’ta yine bir yavaşlatma davasıyla karşı karşıya.

İngiliz vatandaşı Justin Gutmann, yaklaşık 24 milyon iPhone kullanıcısını temsilen şirkete karşı bir dava açtı ve Apple’dan toplamda 1.6 milyar dolarlık tazminat talep ediyor. Gutmann, Apple’ın bazı telefon modellerinde pil sorunlarını, yazılım güncellemeleriyle “hızla düşürerek” gizlediğini ve performansı sınırlayan bir güç yönetimi aracı eklediğini iddia ediyor.

Ancak Apple, bu davayı reddediyor ve sadece belirli iPhone 6S modelleri için ücretsiz pil değişimi sunarak iPhone pillerinde herhangi bir sorunun olmadığını vurguluyor.

Şirket, davanın “temelsiz” olduğunu savunsa da Rekabet Temyiz Mahkemesi (CAT), Gutmann’ın davasının devam etmesi gerektiği yönünde bir karar verdi.

Apple sözcüsü daha önce yaptığı açıklamada, “Apple, hiçbir zaman kullanıcı deneyimini bozmak, kasıtlı olarak bir Apple ürününün ömrünü kısaltmak veya müşteri yükseltmelerini engellemek amacıyla herhangi bir şey yapmamıştır ve yapmayacaktır” dedi.

Justin Gutmann ise yaptığı açıklamada bu kararın “tüketici adaleti için büyük bir adım” olduğunu ifade etti. Bu dava, teknoloji şirketlerinin ürünlerinin performansını ve kullanım sürelerini nasıl yönettiği konusundaki hassas bir meseleyi bir kez daha gündeme getiriyor.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...