Apple Çin’de Kan Kaybediyor

Share

iPhone dünya çapında başarılı satış rakamlarına ulaşmış durumda. Ancak bazı ülkelerde beklenen başarıyı gösteremiyor. Son gelen bilgiler iPhone’un Çin’de düşüş yaşadığına işaret ediyor.

Her zaman söylediğimiz gibi Çin akıllı telefon üreticiler için en önemli pazarlardan biri. Nüfusun çok fazla olması ve akıllı telefonların popüler olması, üreticilerin gözünde Çin’in ayrı bir yere sebep olmasını sağlıyor. Pazara büyük umutlarla giriş yapan Apple, başlarda büyük bir çıkış yakalamış ve kayda değer satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Ancak şimdilerde işler pek iyi gitmiyor gibi görünüyor.

Canalys’in raporuna göre geçen yıl 4. sırada yer alan Apple bu yıl düşüş yaşayarak 5. sıraya gerilemiş durumda. Bunda elbette Çin’de yerel markaların uygun fiyata alınabilmesinin büyük önemi var. iPhone fiyatlarının da yüksek olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Apple’ın ilk 3’e girebilmesi için daha çok çalışması gerekeceğini söyleyebiliriz.
Tabloya bakıldığında en çok iki şirket dikkat çekiyor. Vivo ve Oppo 2015 yılında çok da iyi satış rakamlarına sahip değilken bir yıl içerisinde büyük bir sıçrama yaşadıkları görülebiliyor. Çin’in teknoloji devi Xiaomi gerileyen şirketler arasında yer alıyor. Xiaomi bu gerilemeye rağmen Apple’ın önünde konumlanmayı başarıyor. Listenin başında ise dünyanın en büyük 3. telefon üreticisi olan Huawei yer alıyor. Zorlu pazar şartlarına sahip olan ve zirvenin devamlı olarak el değiştirme potansiyeline sahip Çin’de bu yıl hangi şirketin ön plana çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

Canalys, Log

Selim Kamitoğlu

İç mimar Selim Kamitoğlu'nun tasarım anlayışı ve neyin nasıl görüneceğine dair doğal içgüdüleri onu işinde olduğu gibi hayatın diğer alanlarında da yalnız bırakmıyor. Yaşantısını İstanbul’da sürdüren Selim, Serinletici ile beraber aile şirketinde yönetici olarak çalışıyor.

You may also like...