Apple, hız yavaşlatma davasında tazminat ödemeye başladı

Share

Teknoloji devi Apple, iPhone’larını kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla ABD’de açılan toplu davada mahkum edilmiş ve tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ocak ayı itibarıyla Apple, mağdur olan müşterilere ödemeleri yapmaya başladı.

Davanın ardından Apple, talep başına 92,17 dolar ödeme yapmaya başladı ve iki kullanıcı bu durumu sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Dava, Apple’ın belirli iPhone modellerinde “kimyasal olarak eskitilmiş” pillerle ilgili performans düşürme pratiğini, cihazların beklenmedik bir şekilde kapanmasını önlemek için uyguladığını itiraf etmesinin ardından Aralık 2017’de açılmıştı.

Şirket, bu güç yönetimi sistemini iOS 10.2.1 sürümü ile birlikte piyasaya sürse de, açıklamada bulunmaması nedeniyle “dolandırıcılıkla” suçlanmıştı. Apple, daha sonra kullanıcılarından özür dilemiş ve 2018’de iPhone pil değişim fiyatını geçici olarak 29 dolara sabitlemişti.

Toplu davaya konu olan cihazlar arasında, 21 Aralık 2017’den önce iOS 10.2.1 veya iOS 11.2’yi çalıştıran iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7 veya 7 Plus modelleri bulunuyordu. Bu modelleri kullanan ve Ekim 2020’ye kadar Apple’dan tazminat talep eden müşteriler, ödemelerini almaya başladılar.

Apple’ın planlı eskitme uygulaması ilk olarak iOS 10 işletim sistemiyle ortaya çıktı. 2017’de piyasaya sürülen iOS 10.2.1 sürümü, eskiyen pillerin neden olduğu beklenmedik kapanmaları engellemek amacıyla işlemci performansını sınırlayan bir özellik içeriyordu.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...