Apple’ın yapay zeka çağı iPhone 17 ile başlayacak

Share

Teknoloji devi Apple, uzun bir süredir yapay zeka alanında önemli yatırımlar yaparak, sesli asistanı Siri’yi geliştirmeye odaklanıyor. Yeni bir rapor, Apple’ın önümüzdeki yıl piyasaya süreceği iPhone 17 serisinde büyük bir sıçrama yapmayı planladığını ortaya koyuyor. Analist Ming-Chi Kuo’nun iddiasına göre, bu yeni modelde, “AppleGPT” olarak adlandırılan bir sohbet botu özelliği bulunacak.

Kuo’nun 2025 yılında tanıtılması beklenen iPhone 17 için yaptığı tahminlere göre, Apple, yapay zeka konusundaki iddiasını ortaya koymaya hazırlanıyor. Şirketin bu modelde sunduğu sohbet botu, kullanıcılara daha zengin ve etkileşimli bir deneyim sunmayı hedefliyor. Samsung’un önceki benzer bir hamlesi, Apple’ın da bu alandaki rekabette öne çıkma isteğini gösteriyor.

Apple’ın güçlü bir yapay zeka çipi olan Neural Engine’e sahip olduğu ve bu çipin iPhone 17 serisinde kullanılacağı belirtiliyor. Yapay zeka konusundaki büyük değişikliklerin ise iOS 18 ile birlikte geleceği söylentiler arasında. Ancak analiste göre, Apple, bu özellikleri geniş çaplı olarak kullanıma sunmadan önce yapay zekayı daha fazla test etmek istiyor.

Analizlere göre, yapay zeka teknolojisinin iPhone 17’de kendisini göstermesi, Apple’ın bu alandaki liderliğini pekiştirecek önemli bir adım olacak. Ancak Kuo, bu gelişmelerin olmamasının iPhone satışlarını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. Analist, 2023 yılında iPhone sevkiyatlarında yüzde 15’lik bir düşüş yaşandığını ve 2024 yılında benzer bir durumun devam edebileceğini belirtiyor.

Eğer Kuo’nun tahminleri doğru çıkarsa, AppleGPT özelliği ile donatılmış iPhone 17, şirketin yapay zeka konusundaki iddialarını bir üst seviyeye taşıyacak gibi görünüyor. Apple’ın yapay zeka stratejileri ve planları, ilerleyen aylarda daha fazla ayrıntıyla gün yüzüne çıkacak gibi duruyor.

Sevin Önder

Sevin Önder, fen fakültesi mezunu bir birey olarak bilgi ve yeteneklerini teknoloji ile harmanlamış bir yazar. Teknolojiye olan derin ilgisi, onu bu alandaki yenilikleri yakından takip etmeye yönlendirmiş ve bu alandaki gelişmelere olan tutkusuyla dikkat çekti. Aynı zamanda amatör bir müzisyen olan Sevin, boş zamanlarında müziğe olan ilgisini sürdürerek sanat ve bilim arasında kreatif bir denge kuruyor. Serinletici.com için yazdığı yazılar, Sevin'in geniş ilgi alanlarını kapsayarak teknoloji, müzik ve bilim gibi konularda bilgi sahibi olup bu bilgileri ilgi çekici bir şekilde aktarmasını sağlıyor.

You may also like...