Apple, Touch ID’yi geçmişe gönderiyor: Çiplerin üretimine son verildi

Share

Teknoloji devi Apple, 2017 yılında iPhone X ile birlikte parmak izi okuyucusu Touch ID’yi terk edip yüz tanıma sistemine geçiş yapmıştı. Touch ID’nin ekrana entegre edilerek tekrar kullanıma sunulabileceği konuşulsa da, son raporlar bu yönde bir planın olmadığını ortaya koyuyor.

Weibo’daki entegre devre uzmanı, Apple’ın Touch ID’yi iPhone’lara geri getirme niyetinde olmadığını ve gerekli çiplerin üretimini durdurduğunu iddia ediyor. Apple’ın, ekran altına gömülü TrueDepth kamera sensörleri üzerinde çalıştığı biliniyor, bu da söz konusu bilginin güvenilir olduğunu gösteriyor.

Şu an itibariyle Touch ID, iPhone SE, iPad Mini 6 ve iPad Air modellerinde kullanılıyor. Ancak firma, yeni nesil iPhone SE 4 modelinde de Face ID’yi tercih etmeyi planlıyor. Touch ID’nin gelecekteki modellerde kullanılıp kullanılmayacağı belirsizliğini korurken, Apple’ın teknoloji stratejilerindeki bu değişiklik dikkat çekiyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...