Babalar Günü: Tarihi ve önemiyle hayatımızdaki önemli insanları kutluyoruz

Share

Babalar Günü, dünyanın pek çok yerinde her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Bu günün tarihi ve önemi hakkında kısaca bilgi verelim. Babalar Günü’nün ilk olarak 1910 yılında Amerika’da Washington’un Spokane şehrinde kutlandığı bilinmektedir. Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, anneler günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmüş ve babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştır. Ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü, babalarımızın ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı takdir etmek için kutlanmaktadır. Babalarımız bizim ilk öğretmenlerimiz, koruyucularımız, destekçilerimiz ve arkadaşlarımızdır. Onlar bizim için her türlü fedakarlığı yaparlar, bize hayatın değerlerini öğretirler, bize güven ve cesaret verirler, bize mutlu anlar yaşatırlar. Onların varlığı bizim için büyük bir şanstır.

Babalar Günü’nde babalarımıza ne hediye alacağımızı düşünürken aslında en güzel hediyenin onlara zaman ayırmak olduğunu unutmamalıyız. Onlarla sohbet etmek, onları dinlemek, onlara sarılmak, onlara teşekkür etmek, onlara sevgimizi göstermek en anlamlı hediyelerdir. Tabii ki bunun yanında onların zevkine uygun küçük sürprizler de yapabiliriz. Örneğin onlara bir saat, bir ayakkabı, bir şapka, bir kol düğmesi veya bir kemer alabiliriz. Ya da onların sevdiği bir yemeği yapabilir, onları sinemaya veya tiyatroya götürebilir, onlarla birlikte hobi malzemeleriyle uğraşabiliriz.

Babalar Günü’nde babalarımızın bizler için değeri bir kez daha anlaşılacaktır. Onlara hak ettikleri saygıyı ve sevgiyi gösterelim. Onları mutlu edelim ve mutlu olalım. Babalar Günü’nüz kutlu olsun!

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...