Betelgeuse’un kısa süreliğine gözden kayboluşu Türkiye’den de izlenebilecek

Share

Astronomi meraklıları için heyecan verici bir olay kapıda! Gökyüzünün en parlak yıldızlarından biri olan Betelgeuse, kısa bir süreliğine başka bir gökcismi tarafından örtülecek. Bu nadir gök olayını gözlemlemek için sadece 12 saniyeniz var, bu da Türkiye dahil Avrupa’nın bazı bölgelerinden izlenebilecek.

Betelgeuse, kırmızı tonu ve büyüklüğüyle çıplak gözle rahatlıkla görülebilen önemli bir yıldızdır. 12 Aralık Salı sabahı yaşanacak olan bu gök olayı, Betelgeuse’un kısa süreliğine kayboluşunu gözlemlemek için muazzam bir fırsat sunuyor.

Bu olayın görülebileceği alanın sınırlı olması, olaya daha da ilgi katıyor. Meksika’nın bazı bölgelerinden güney Avrupa’ya kadar olan bir alanda gözlemlenebileceği belirtiliyor. Türkiye saatiyle 12 Aralık’ta sabaha karşı 04.00’te gerçekleşeceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, İtalya’daki Sanal Teleskop Projesi tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Asteroidlerin neden olduğu parlak yıldız kaybolmaları, nadir görülen olaylardan biri. Bu nedenle, gelecek Salı sabahı amatör ve profesyonel gökbilimciler için önemli bir gözlem fırsatı sunuyor.

Betelgeuse’un kaybolma anlarında hava durumunun açık olması da göz önünde bulundurulmalı.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...