Dacia Bigster, 2024 yılında resmi tanıtımını yapacak!

Share

Renault Grubu, Bigster’ın 2024 yılının sonlarında tanıtılacağını ve 2025 yılında müşterilerle buluşacağını resmi olarak açıkladı. Bigster konusunda bir süre sessizlik hakimdi, ancak Dacia’nın yeni SUV’u beklediğimizden daha yakın bir tarihte karşımıza çıkacak. Araç, 2024 yılı sonunda resmi tanıtımını yapacak ve 2025 yılında müşterilere teslim edilecek.

Dacia Bigster, adından da anlaşılacağı gibi büyük bir başarıya imza atmaya hazırlanıyor. Markanın amiral gemisi konumundaki bu model, Toyota RAV4, Ford Kuga ve Honda CR-V gibi ünlü modellerle rekabet edecek. Tasarım konusunda, Alfa Romeo’ya geçmeden önce 2020-2021 yıllarında Dacia’da çalışan Alejandro Mesonero-Romanos tarafından tasarlanan ve 2021 yılında tanıtılan Duster benzeri bir konseptin görselleri elimizde bulunuyor. Off-road tarzına sahip ve kaslı bir görünüme sahip olan araç, 4.6 metre uzunluğunda. Bigster, Dacia Jogger modelinden 5 cm daha uzun olup sürdürülebilirlik açısından geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Güç üniteleri hakkında kesin bilgi olmasa da, Renault Austral ve Nissan X-Trail ile ortak CMF platformunda üretilecek olan aracın 1.3 hafif hibrit ve 1.2 tam hibrit motor seçeneklerini büyük ihtimalle sunacağı tahmin ediliyor. Dacia müşterileri arasında popüler olan LPG’li bir ünitenin de model gamında yer alması muhtemel.

Bigster’ın iç mekanında Duster’a benzer bir tasarım bekleniyor. Dijital gösterge paneli, 10 inçlik multimedya ekranı ve uygun fiyatlı malzemelerin hakim olduğu iç mekanda, şerit takip asistanı ve kör nokta uyarısı gibi güvenlik önlemlerinin standart olarak sunulması bekleniyor.

Bigster’ın fiyatı henüz bilinmiyor, ancak Duster’ın üzerinde bir fiyatla gelmesi muhtemel.

Duster’ın Avrupa’daki başlangıç fiyatı 20 bin € civarında olduğuna göre, Bigster’ın fiyatının 30 bin € seviyesinde olması bekleniyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...