Dacia Duster, Türkiye’de ‘Renault’ logosuyla üretilecek

Share

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre, Türkiye’de üretilecek yeni Dacia Duster modeli, beklenmedik bir “sürpriz” ile Renault logosu altında karşımıza çıkacak. Bursa’daki Oyak Renault tesisinde üretilecek araç, 2024’ün ikinci yarısında Türkiye pazarında satışa sunulacak.

Renault, 2027 vizyonunu paylaştığı etkinlikte, üretim maliyetlerini azaltma hedefi doğrultusunda Bursa’daki fabrikasına 400 milyon euro yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırım ile 2027’ye kadar dört yeni modelin üretimine başlanacak.

Dört modelden üçü SUV segmentinde olacak ve bunlardan biri yeni nesil Renault Duster. Yeni Duster, hibrit motor seçeneğiyle 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunulacak. Yeni nesil Dacia modelleri, hafif hibrit ve tam hibrit seçeneklere sahip olacak.

Yeni Duster, tasarım açısından tanıtılan Dacia Duster ile benzerlik gösteriyor. Sadece Dacia logosunun kaldırılıp yerine Renault yazısı eklenmiş durumda. Arka tarafta ise Renault logosu bulunuyor.

Renault’un 2027 hedefleri arasında Türkiye’de hibrit ve elektrikli araç satışlarında artış sağlamak da yer alıyor. 2025’e kadar yeni nesil hibrit bir motor yerelleştirilecek ve her yeni modelde bir hibrit motor seçeneği sunulacak.

Ayrıca, OYAK Renault fabrikasında 2026’ya kadar yeni bir modüler platform hayata geçirilecek. Bu platform, çeşitli güç aktarma organları teknolojilerine uyumlu olacak ve fabrikanın küresel bir ihracat merkezi haline gelmesini sağlayacak.

Yeni Duster’ın Türkiye’de Renault logosuyla üretilmesi, Renault’un Türkiye pazarındaki varlığını güçlendirmeyi ve küresel düzeyde rekabetçiliğini artırmayı amaçlıyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...