Dacia Spring gelecekte Avrupa’da üretilebilir

Share

Dacia’nın bütçe dostu elektrikli modeli Spring, şu an Çin’deki Dongfeng iş birliğiyle üretiliyor, ancak önemli bir değişiklik kapıda. Autocar’ın haberine göre, Dacia, ilerleyen süreçte Spring’in üretimini Avrupa’ya taşıma konusunu değerlendiriyor.

2023 model yılıyla Türkiye’de elektrikli otomobil tercih edenlerin bütçelerine hitap eden Dacia Spring, şu anda Çin üretimi olması sebebiyle ek gümrük vergileriyle karşılaşıyor. Ancak Cenevre’de gelen haberler, bu durumun yakında değişebileceğine işaret ediyor.

Tesla’nın ardından Avrupa’da en çok tercih edilen elektrikli otomobillerden biri olan Dacia Spring, 2024’te yapılan yeniliklerle iddiasını daha da güçlendirdi. Yenilenen Spring, başlangıçta Çin’deki Hubei fabrikasında üretilecek olsa da, şirketin planları arasında üretimi Avrupa’ya taşıma hedefi bulunuyor.

Satış ve Pazarlama Müdürü Xavier Martinet, 2021’de Avrupa pazarına sunulduğunda Spring’in Çin’de üretilmesinin ekosistem nedeniyle mantıklı olduğunu belirtti. Ancak, bu avantajın zamanla kaybolduğunu ve Çin üretiminin avantajlarının azalmaya başladığını vurguladı. Martinet, “Şu ana kadar otomobilin başarısı, Çin üretiminden kaynaklandı. Ancak bu durumun ne kadar süreceğini görmemiz gerekiyor. Pazar sürekli değişiyor, yeni düzenlemeler geliyor. Ayrıca teşvikler ve bonuslar da var. Bu nedenle durumu değerlendirmemiz ve uyum sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Martinet ayrıca, Avrupa’daki batarya üretimi endüstrisindeki gelişmelerin, Spring’in yerel üretimini kolaylaştırabileceğini söyledi. Renault’nun Avrupa’da ürettiği elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte, Dacia’nın üretim verimliliğinden faydalanabileceği bir potansiyelin oluşabileceğini de belirtti.

Spring, Renault’nun diğer modelleri gibi CMF platformunu kullanmıyor, bu da mevcut bir üretim hattına taşınmasını zorlaştırıyor. Bu durumda, Spring için özel bir üretim hattı oluşturulması gerekebilir, ancak Martinet, potansiyel konumlar hakkında Autocar’a bilgi vermekten kaçındı.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...