Disney Plus, son üç ayda 11 milyon üye kaybetti

Share

“Atatürk” dizisinin yayınlanmama kararıyla gündeme gelen dijital film ve dizi platformu Disney Plus, son finans raporuna göre global kullanıcı sayısının 1 Temmuz itibarıyla yüzde 7,4 oranında azaldığını açıkladı.

Platform, özellikle Hindistan’da ulusal içeriklerin kaldırılması sonucu son 3 ayda toplam 11,7 milyon üye kaybetti. Bu düşüş, platformun uluslararası arenadaki durumunu etkileyen önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Ayrıca, Disney Plus’ın zarar etme süreci devam ediyor. Üçüncü çeyrekte platform 512 milyon dolarlık bir zarar açıkladı. Covid-19 salgınının etkisinin azalması ve sinema salonlarının faaliyete geçmesine rağmen, Disney Plus geçen yıldan beri süregelen mali zorluklarla karşı karşıya.

Bu durum, Türkiye dahil birçok ülkede yerel yapımlara destek vermeyi durdurma kararı almalarına yol açtı. Disney Plus’ın içerik stratejisindeki bu değişiklik, kullanıcı kaybının arkasındaki sebeplerden biri olarak görülüyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...