“Dünyanın En Güzel Otomobili” Elektrikli Olarak Geri Döndü: Jaguar E-type Zero

Share

Jaguar-Land Rover restorasyon ekibi tarafından gerçekleştirilen proje, bir ikonun yeni nesil güç ünitesiyle buluşmasına vesile oldu.

Otomobil tarihinde dönemine damga vurmuş otomobiller üzerine yapılan bir sohbette, 60 ve 70‘li yıllara gelindiğinde yolunuzun Jaguar E-Type ile kesişmesi kaçınılmazlardan bir tanesi olacaktır. Jaguar-Land Rover’ın resmi restorasyon departmanının geçtiğimiz nisan ayında “Reborn” projesi adı altında baştan ürettiği ve her dönemde hak ettiği değeri gösterdiği E-Type, Enzo Ferrari‘nin de övgüsüne maruz kalmış bir otomobil. Enzo’nun “Dünyanın en güzel otomobili” olarak nitelendirdiği E-Type’ın bu kez başrolünde olduğu projeyse günümüzde hızla ivemelenen elektrikli güç ünitesi üzerinde oldu. Jaguar’ın Future-Type konseptiyle aynı anda tanıtımını gerçekleştirildiği E-type Zero, Enzo’nun döneminde olduğu gibi bu dönemde de dünyanın en güzel elektrikli otomobili olmaya aday.

Jaguar-Land Rover’ın restorasyon departmanı tarafından 1968 model yıllı Roadster üzerine gerçekleştirilen projeyle birlikte karbon salınımı yapmayan bir otomobile dönüştürülen E-Type Zero’da 225 beygir güç üreten bir elektrik motoru görev yapıyor. Bunun yanında 40 kWh‘lık batarya paketinin kullanıldığı araç gerçek kullanım değeri olarak tek seferde 270 kilometrelik menzil vadediyor.

Güç kaynağına göre değişmekle birlikte 6 ile 7 saat aralığında şarj edilebildiği açıklanan bu bataryalarla birlikte E-type Zero’nun 0’dan 100’e hızlanma değeri 5,5 saniye olarak teknik verilere yansımış durumda. Toplam ağırlık değerinde içten yanmalı motora sahip versiyona oranla 46 kilogram daha hafif olduğu gözlemlenen araçta tek yenilik güç ünitesi değil.

Çok fazla olmasa da Jaguar-Land Rover ekibinin eklentiler yaptığı E-type Zero’da LED teknolojisine sahip ışıklandırmalar ilk adımda dışarıdan fark edililiyor. İçerisinde orijinal modelden esinlenerek yapılan iyileştirmelerin kullanıldığı aracın merkezindeyse klasik otomobil meraklılarını biraz rahatız edebilecek dijital bir ekrana yer verilmiş. Akıllarımıza Hızlı ve Öfkeli 5’te “Böyle bir klasiğe bunu takmaları yazık olmuş.” repliğini getiren bu eklentinin, analog görünümlü göstergeler üzerinden verilmesi belki genel anlamdaki araç atmosferine daha uygun olabilirdi diye düşünmeden edemiyoruz. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Jaguar E-type Zero, klasik otomobil sahiplerinin elektrik motoru değişimi için ilham kaynağı olabilir.

Log

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...