Ekvator üzerine yüzen güneş panelleri kurulabilir

Share

Araştırmacılar, ekvator yakınlarında yüzen güneş panellerinin, temiz enerji talebini karşılamak için ideal bir yol olabileceğini belirtiyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki mühendislik profesörleri, bu bölgelerde sularda güçlü rüzgarlar ve büyük dalgalar bulunmadığını açıkladı. Tropikal fırtınaların da nadir olduğu bu bölgelerde yüzen güneş enerjisi panelleri kurulabilir.

Araştırmaya göre, bu sularda kurulan yüzen güneş enerjisi panelleri yılda milyonlarca terawatt-saatlik enerji üretebilir. Bu, dünya genelinde temiz enerji talebini karşılamak için önemli bir potansiyel sunuyor. Özellikle Endonezya bölgesi, sakin denizleri ve uygun iklimi ile büyük ölçekli güneş enerjisi üretimine olanak tanıyor.

Ekvator’da yüzen güneş panelleri sınırsız enerji sağlayabilir

Bu yöntem, enerji üretimi için arazi kullanımına ihtiyaç duymayan ve büyük nüfuslu bölgelere enerji sağlamada etkili bir çözüm olarak görünüyor. Ancak, ekolojik etki ve diğer faktörlerin de dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...