Elektrikli araçlar sebebiyle lityum kaynakları tükeniyor

Share

Elektrikli otomobil üretiminin artmasıyla birlikte küresel lityum kaynaklarının yetersiz kalacağı uyarısı yapılıyor. Büyük pazarlardaki talebin hızla yükselmesi, 2025 yılında dünyayı lityum kriziyle yüz yüze bırakabilir.

BMI araştırmacıları tarafından hazırlanan raporda “Çin’in elektrikli araçlar için lityum ihtiyacının 2023-2032 yılları arasında her yıl ortalama %20.4 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz” denildi. Buna karşılık, Çin’in lityum üretiminin aynı dönemde sadece %6 büyüyeceği ve bu büyümenin talebin üçte birinden azını karşılayabileceği vurgulandı.

Çin, elektrikli araç bataryalarının olmazsa olmaz bir parçası olan lityumda dünyanın en büyük üçüncü üretici ülkesi. 2021’de dünya genelinde 540 bin ton lityum üretildi. Ancak Dünya Ekonomik Forumu, 2030’a kadar küresel ihtiyacın 3 milyon tonu geçeceğini tahmin ediyor.

Dünyada sadece 101 lityum madeni bulunuyor

S&P Global Commodity Insights analizlerine göre, dünya çapında elektrikli araç satışları 2023’te 13.8 milyon adede çıkacak ve bu satış sayısı 2030’a geldiğinde 30 milyonu geçecek. Deutsche Bank araştırma direktörü Corinne Blanchard “Lityum kıtlığına hazır olun. Tabii ki üretimin artacağını umuyoruz ama talep çok daha hızlı bir şekilde büyüyecek” diyor.

Blanchard’a göre bu açık 2025 yılına kadar 40-60 bin ton arasında seyredecek, ancak 2030 yılında 768 bin tona çıkabilir. Diğer analistler lityum madenciliği projelerinin çoğalmasının, pazar darboğazını birkaç yıl öteleyebileceğine inanıyor. Refinitiv’in son verilerine göre şu anda dünyada sadece 101 lityum madeni bulunuyor.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...