Euro NCAP artık elektrikli cam ve kapıların suya batınca da çalışmasını kontrol edecek

Share

Euro NCAP, otomobil güvenliği konusunda yeni standartlar belirledi. Bu standartlara göre, bir otomobilin beş yıldız alabilmesi için elektrikli cam ve kapılarının su altında da açılabilmesi şart. Bu, sel gibi afetlerde araç içinde mahsur kalan insanların kurtulmasını kolaylaştıracak. Ayrıca, elektrikli kapı kollarının yaygınlaşması da bu özelliğin önemini artırıyor.

Bir diğer yeni standart da yolcu algılama sistemi. Bu sistem, araç içinde unutulan çocukları tespit ederek sürücüye veya yetkililere haber veriyor. Böylece, çocukların araç içinde zarar görmesi engelleniyor. Bu sistem, bazı otomobillerde zaten mevcut.

Otomobillerde bulunan Otonom Acil Durum Fren Sistemi (AEB) de yeni test protokollerinde önemli bir rol oynuyor. Artık AEB’nin motosikletlileri de algılayarak fren yapabilmesi gerekiyor. Ayrıca, önden veya yandan çarpışma riski olan durumlarda da daha hassas ve etkili olması bekleniyor. Bu da daha gelişmiş sensörlerin kullanılmasını zorunlu kılıyor.

Geri manevra yaparken de AEB’nin küçük bir çocuğu fark edebilmesi ve fren yapabilmesi isteniyor. Bunun yanında, arkadan bisikletli yaklaştığında kapı açmayı engelleyen veya sürücüyü uyarabilen bir sistemin de araçta olması gerekiyor.

Euro NCAP, bu yeni test protokollerine uygun ilk araçların NIO ET5 ve EL7 olduğunu duyurdu.

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes, müziksiz yaşayamayanlardan...

You may also like...