F1: AlphaTauri’nin yükselişinde Red Bull etkisi

Share

Bu sezonun başlarında zorlu bir dönem geçiren AlphaTauri, son zamanlarda gösterdiği çıkışla dikkat çekiyor. İlk 17 yarışta sadece dört puan alabilen ekip, Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’sinde getirdiği güncellemelerin ardından üç yarıştır puan almaya devam ediyor. Peki, bu çıkışın arkasında Red Bull’un etkisi var mı?

İtalyan Form1a.uno, AlphaTauri’nin performansındaki bu ani yükselişe odaklandı ve Red Bull’un etkisinin altını çizdi. Görünüşe göre AlphaTauri’nin gelişiminde kilit rol oynayan faktör, 2023 Red Bull arka süspansiyonuna geçişleri. Yapılan değişiklikler ve süspansiyonun yenilenmesi, aracın aerodinamik denge açısından daha sağlam olmasını sağladı.

Sadece teknik değil, ticari anlamda da güçlenen bu ilişki, gelecek sezon daha da belirgin hale gelecek gibi görünüyor. İtalyan ekip, gelecek sezon için gerekli izin verilen tüm parçaları Red Bull’dan temin edecek.

AlphaTauri’nin teknik ekibi, sezon sonuna kadar getirilecek güncellemelerle birlikte özellikle aracın sürüklenme sorunlarına odaklandı. Ayrıca, rüzgar tüneli süresinden maksimum düzeyde faydalanarak pist performansını artırdılar.

Red Bull ve AlphaTauri arasındaki bu güçlü sinerji, gelecek yıllarda her iki takımın da daha rekabetçi olmasını sağlayabilir. AlphaTauri’nin 2024 aracına yönelik sağlam gelişim planları ise bu çıkışın sadece bir başlangıç olduğunu gösteriyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...