F1: Pirelli lastik tedariğini 2027’ye kadar sürdürecek

Share

Formula 1, lastik üreticisi Pirelli’nin 2025-2027 sezonları için düzenlenen lastik tedarik ihalesini kazandığını açıkladı, bu da Pirelli’nin Formula 1’in tek lastik tedarikçisi olarak görev yapmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Yeni kontrat, Formula 2 ve Formula 3 serilerine lastik tedarikini de içeriyor ve 2025-2027 sezonlarını kapsayacak, ayrıca 2028 için devam opsiyonu da bulunuyor.

Lastik tedarik ihalesi, Mart ayında başlamış ve Pirelli dışında Bridgestone da Formula 1’e lastik tedarik etme teklifinde bulunmuştu. İki şirket, F1 için geniş kapsamlı projeler sunarak FIA onayını almış ve sonraki aşamada Formula 1 yönetimi ile görüşmelere başlamıştı.

Bridgestone, mali açıdan cazip bir teklif sunmuş olsa da, sonuç olarak Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali ve Liberty Media, Pirelli’nin teklifini kabul etme yolunu tercih etti. Bu karar son olarak Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından onaylandı.

İhale süreci özellikle karmaşık bir hale geldi çünkü F2 ve F3 lastik tedarikinin tek bir paket halinde sunulması gerekiyordu. Ayrıca, Pirelli, Formula 1’in “sıfır karbon” politikasını yerine getirmek için sürdürülebilirlik konularında kapsamlı bir proje sunmak zorundaydı.

Sonuç olarak, 2024 yılı itibariyle tüm Pirelli Formula 1 lastikleri Forest Stewardship Council (Orman Yönetim Konseyi) tarafından sertifikalandırılacak, bu da çevresel sürdürülebilirliğin vurgulandığı bir adım olarak dikkat çekiyor. Formula 1, Pirelli ile yoluna devam ederken, daha yeşil bir geleceğe doğru ilerlemeye de devam ediyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...