Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2023 ABD Grand Prix haftası!

Share

Dünya motor sporları sahnesinin en prestijli yarışlarından biri olan Formula 1, heyecanı ve hızıyla ABD’ye geliyor. Katar’da gerçekleşen son yarışta Max Verstappen üst üste üçüncü dünya şampiyonluğunu ilan ederek büyük bir başarıya imza atmıştı. Şimdi gözler, ABD Grand Prix’sine çevrildi.

Yarış, Teksas eyaletinin başkenti Austin’deki Amerika Pisti’nde gerçekleşecek. Bu ünlü pist, 5,513 kilometrelik uzunluğu ve 56 turluk mücadelesiyle heyecan dolu anlara sahne olacak. ABD Grand Prix’sinin sıralama turları 21 Ekim Cumartesi günü başlayacak ve tüm dünyadaki motorsporu tutkunlarını ekran başına kilitleyecek.

Sprint turları ise 22 Ekim Pazar günü yapılacak, ardından büyük final olan yarışın startı verilecek. ABD Grand Prix’si, tüm dünya saat dilimlerine uygun bir programla gerçekleşecek.

2021 sezonunun şu ana kadar yaşadığı en ilginç anlardan biri, Emilia-Romagna Grand Prix’si oldu. Bu yarış, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edilmişti. Ancak bu durum, Formula 1’in ne kadar zorlu ve tahmin edilemez bir spor olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Pilotlar arasındaki rekabet de son derece sıkı. Max Verstappen, 433 puanla liderliği sürdürürken, Meksikalı pilot Sergio Perez, 224 puanla ikinci sıradaki yerini koruyor. Lewis Hamilton, 194 puanla üçüncü sırada bulunuyor. Fernando Alonso ve Carlos Sainz ise sırasıyla 183 ve 153 puanla ilk beşe giren diğer isimler.

Takımlar sıralamasında ise Red Bull, 657 puanla açık ara liderliğini sürdürüyor. Mercedes, 326 puanla ikinci sırada bulunurken Ferrari, 298 puanla üçüncü sıradaki yerini koruyor. Takımlar sıralamasının geri kalanında ise Aston Martin ve McLaren yer alıyor.

ABD Grand Prix’si, bu heyecan dolu sezonun önemli bir durağı olacak. Formula 1 tutkunları için bu yarışı kaçırmak düşünülemez. ABD’den gelecek olan yarışın sonuçları, bu unutulmaz sezonun geleceğini şekillendirecek.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...