Formula 1 (F1) FIA ile yolların ayırmak mı istiyor?

Share

Formula 1 dünyasında sarsıcı bir gelişme mi yaşanıyor? Son haberlere göre, Formula 1, FIA ile olan ilişkisini gözden geçirme konusunda ciddi bir düşünce içinde.

FIA’dan bağımsız bir şampiyona düzenleme fikri, tam 15 yıl önce ortaya atılmış, ve şimdi tekrar gündemde. Bu konuda yaşanan anlaşmazlık, geçmişte olduğu gibi şu anki FIA Başkanı Mohammed Ben Sulayem ile F1 yönetimi arasında yaşanıyor.

Formula 1, mevcut durumda pistlerle sözleşme imzalayan, yayın haklarına sahip olan, reklam gelirleri elde eden, takımların malzemelerini teslim eden ve Grand Prix için gerekli altyapıyı sağlayan anahtar bir oyuncu konumunda. Öte yandan FIA, sadece lisans vermekle ve hafta sonu için gerekli görevlileri temin etmekle sorumlu.

FIA Başkanı Ben Sulayem, göreve geldiği Aralık 2021 tarihinden bu yana Formula 1’e doğrudan müdahale etmeme kararı almış olsa da, iş dünyasından tamamen kopmuş değil. Ancak takımlar, FIA’nın spora zarar verdiğine inanıyor ve bu kadar doğrudan Formula 1’e dahil olmasından kaynaklanan endişelerini dile getiriyorlar.

Özellikle son aylarda yaşanan olaylar, Ben Sulayem’in Formula 1 ile doğrudan bağlantısının ne denli karmaşık olduğunu gösteriyor. Lewis Hamilton’ın Katar Grand Prix’sinde pist üstünden geçmesi nedeniyle yeniden soruşturulması, Toto Wolff ve Frederic Vasseur’ün Las Vegas basın toplantısında sert ifadeler kullanmaları ve bunun hakemlerce değerlendirilmesi gibi olaylar, FIA ile takımlar arasındaki gerilimi arttırmış durumda.

Ben Sulayem, F1’in kendi kurallarına göre hareket etmesini savunurken, takımlar bu durumu kabul etmekte isteksiz görünüyor. Örneğin, Ben Sulayem’in Andretti’nin F1’e girişine onay vermesine takımların itiraz etmesi, FIA’nın Toto ve Susie Wolff’a karşı açtığı dava gibi olaylar, FIA ve F1 yönetimi arasındaki gerginliği daha da artırıyor. Şimdi, F1 dünyası, bu potansiyel ayrılığın nasıl bir seyir izleyeceğini merakla bekliyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...