Google’dan AB’de iMessage hamlesi: WhatsApp ve RCS ile uyum isteniyor

Share

Dijital iletişim dünyasında dev adımlar atan Google, Avrupa’daki önemli telekom operatörlerinin desteğiyle Apple’ın iMessage’ını daha entegre bir hale getirmek adına Avrupa Komisyonu’na başvuruda bulundu. Google’ın talebi, iMessage’ı temel bir platform olarak belirlemek ve diğer popüler mesajlaşma uygulamalarıyla uyumlu hale getirmek şeklinde özetlenebilir.

Bu kapsamda Google, Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica ve Orange gibi büyük operatörlerin destekçisi olduğu iddia edildi. Bu girişim, Avrupa Birliği’nin dijital pazarlarda rekabeti artırmak amacıyla yürürlüğe koyduğu Digital Markets Act (DMA) adlı yasa çerçevesinde gerçekleşiyor. DMA, AB içinde 45 milyondan fazla aktif kullanıcıya ve yılda 7.5 milyar avro gelire sahip olan şirketleri “kapı bekçileri” olarak tanımlıyor.

Google’ın bu talebi kabul edilirse, iMessage, 2024 Mart’ına kadar WhatsApp ve Google Mesajlar gibi uygulamalarla RCS uyumlu bir hale gelecek ve bu platformlar arası etkileşim mümkün hale gelecek.

Apple, iMessage’ın 45 milyon aktif kullanıcıya sahip olmadığını ve dolayısıyla DMA kapsamına girmediğini savunsa da, Google ve operatörler bu duruma itiraz ediyorlar. İki taraf arasındaki görüş ayrılığı, AB düzenleyici otoritesi tarafından inceleniyor ve Şubat 2024’te bir karar verilmesi bekleniyor.

Bu süreçte ortaya çıkan bir diğer önemli husus, Rich Communication Services (RCS) adlı evrensel mesajlaşma protokolü. Google’ın da destek verdiği RCS, yüksek çözünürlüklü medya paylaşımı, sesli mesaj, emoji ve çıkartmalar gibi özellikleri destekleyerek SMS’in yerini almayı hedefliyor. Bu protokolün, iletişim dünyasında evrensel bir standart haline gelmesi bekleniyor.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...