Hollanda’da okullarda telefon yasağı geliyor

Share

Hollanda’da öğrencilerin derslere odaklanmasını sağlamak için cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar sınıflarda yasaklanacak. Bu karar, Hollanda Eğitim Bakanı Robbert Dijkgraaf tarafından yapılan bir açıklamayla duyuruldu. Yasağın 2024 yılının başında başlayacağı ve okulların bu süreçte destekleneceği belirtildi.

Dijkgraaf, cep telefonlarının hayatımızın bir parçası olduğunu ancak sınıflarda yer almasının öğrenmeyi olumsuz etkilediğini söyledi. “Öğrencilerin dikkatlerini dağıtan unsurlardan uzak tutulması gerekiyor. Bilimsel çalışmalar da cep telefonlarının konsantrasyonu azalttığını gösteriyor” dedi.

Yasağın bazı istisnaları olacak. Örneğin, tıbbi nedenlerle ya da engelli öğrenciler için cep telefonu kullanımı serbest olacak. Ayrıca, dijital becerilerin öğretildiği sınıflarda tabletler ve akıllı saatler gibi cihazlar kullanılabilecek.

Yasağın şimdilik yasal bir zorunluluk olmadığı ancak ileride bunun değişebileceği ifade edildi.

Bu karar, çocukların ekran süresinin sınırlandırılmasının bilişsel gelişim ve konsantrasyon üzerindeki faydalarını gösteren araştırmalara dayanıyor. Hollanda, bu adımı atan ilk ülke değil. Geçen hafta Finlandiya da okullarda telefon kullanımını kısıtlamak için yasa tasarısı hazırladığını açıklamıştı.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...