İstanbul’da yaşam maliyeti artışı: Dört kişilik aile için 35 bin lira yeterli mi?

Share

İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul’da yaşam maliyetinin son altı ayda nasıl değiştiğini inceleyen bir araştırma raporu yayınladı. Rapora göre, İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti haziran ayında 35 bin 380 liraya ulaştı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63,86’lık bir artış anlamına geliyor.

Raporda, yaşam maliyetinin hesaplanmasında, hanelerin tüketim harcamalarının yanı sıra konut, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlar da dikkate alındığı belirtildi. Raporda ayrıca, yaşam maliyetinin artışında enflasyonun yanı sıra kurdaki dalgalanmaların ve pandeminin de etkili olduğu vurgulandı.

Rapora göre, yaşam maliyetindeki artışın en yüksek olduğu ay ocak oldu. Ocak ayında yaşam maliyeti bir önceki aya göre yüzde 11,76 oranında arttı. Haziran ayında ise yaşam maliyeti bir önceki aya göre yüzde 5,59 oranında arttı.

Raporda, hanelerin sık kullandığı bazı ürünlerin fiyatlarına da yer verildi. Buna göre, son altı ayda en fazla fiyat artışı yüzde 68,64 ile et-kıymada görüldü. Et-kıymayı yüzde 66,67 ile yumurta ve yüzde 58,33 ile domates izledi.

Raporun sonuç bölümünde ise, İstanbul’da yaşamanın giderek zorlaştığı ve dört kişilik bir ailenin geçinebilmesi için 35 bin liranın yeterli olmadığı ifade edildi. Raporda, yaşam maliyetinin düşürülmesi için ekonomik istikrarın sağlanması, gelir adaletinin artırılması ve sosyal desteklerin güçlendirilmesi gerektiği önerildi.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...