Katlanabilir iPhone’un beklenen çıkışı: Apple’dan yeni erteleme var

Share

Apple, uzun bir süredir katlanabilir iPhone üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ancak ne yazık ki, markanın bu alanda ne zaman adım atacağı hala belirsizliğini koruyor. Yakın kaynaklardan gelen raporlar, bazı bilgiler sunsa da, katlanabilir iPhone’un tanıtım tarihi hakkında hala büyük bir belirsizlik mevcut. Peki, katlanabilir iPhone ne zaman piyasaya sürülecek?

Şimdiye kadar ortaya çıkan sızıntılar, katlanabilir iPhone’un 2026 yılında tanıtılacağı yönündeydi. Hatta birçok kaynak, bu bilginin üst düzey bir Apple yetkilisi tarafından doğrulandığını iddia etti. Ancak son raporlar, bu tarihin yeniden ertelendiğini gösteriyor.

Şirketle yakın ilişkisi olan kaynaklardan gelen raporlara göre, katlanabilir iPhone’un tanıtımı 2026’nın son çeyreğinden 2027’nin ilk çeyreğine ertelendi. Eğer bu erteleme doğruysa, cihaz Samsung Galaxy Z Fold 9 ile benzer bir zamanda piyasaya sürülecek.

Bununla birlikte, katlanabilir iPhone ile ilgili ortaya çıkan bir başka bilgi ise günümüz katlanabilir telefonlarının karşılaştığı katlanma izi sorununa yönelik. İddialara göre, bu akıllı telefon, piyasadaki diğer ürünlere kıyasla çok daha az gözle görülür bir katlanma izine sahip olacak. Ayrıca, ürünün rakiplerine göre daha hafif olacağı belirtiliyor.

Bazı sektör kaynaklarına göre, Apple, sağlamlık endişeleri nedeniyle Galaxy Z Flip benzeri bir konsepti rafa kaldırabilir ve Galaxy Z Fold benzeri bir ürünle devam edebilir. Bu durumda, açıldığında iPad, katlandığında ise iPhone’a dönüşen bir ürünle karşılaşabiliriz.

Son zamanlarda en çok konuşulan Apple ürünlerinden biri olan Vision Pro’nun geliştirme ekibi, katlanabilir iPhone çalışmalarına destek vermeye başladı. Hatta, markanın Vision Pro’ya en az 1.5 yıl ek bir süre eklememe kararı alması nedeniyle böyle bir adım attığı söyleniyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...