Kolezyum’un duvarına isim kazıyan turistten pişmanlık: Tarihi değerini fark etmedim

Share

Roma’nın simgesi olan ve yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahip olan Kolezyum’un duvarlarına sevgilisiyle birlikte isimlerini kazıyan turist, yaptığı hatanın farkına vardı. İtalyan yetkililer tarafından kültürel mirasa zarar vermekle suçlanan turist, Roma belediyesine ve savcılığa gönderdiği mektupta özür diledi. Ancak mektupta Kolezyum’un tarihi değerini fark etmediğini söylemesi, tepkileri artırdı.

Olay geçen ay sonunda meydana geldi. İngiltere’de yaşayan Bulgaristan asıllı 27 yaşındaki Ivan Dimitrov, sevgilisi 33 yaşındaki Hayley Bracey ile birlikte Roma’yı ziyaret etti. Kolezyum’u gezerken duvara anahtarla ‘’Ivan+Hayley 23’’ yazdı. Bu anlar ise güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Dimitrov’un kimliği, video görüntüsü ve kayıtlar sayesinde belirlendi. Dimitrov hakkında, kültürel mirasa zarar verdiği için 5 yıla kadar hapis ve 15 bin euro’ya kadar para cezası istemiyle soruşturma başlatıldı. Sevgilisi Bracey hakkında ise henüz bir işlem yapılmadı.

İtalya’da büyük infiale neden olan ve uluslararası basında da yer alan olay sonrası Ivan Dimitrov, Roma belediyesine ve savcılığa bir mektup yazarak pişman olduğunu belirtti. Roma merkezli Il Messaggero gazetesinin haberine göre Dimitrov mektubunda, Kolezyum’un duvarlarının tarihi olduğunu bilmediğini, sadece sevgilisine jest yapmak istediğini ifade etti.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...