Max Verstappen’in maaşı, Lewis Hamilton’ı geride bıraktı

Share

Formula 1 dünyasında sadece hız değil, aynı zamanda pilotların kazandıkları maaşlar da büyük bir ilgi odağı. 2022’nin Mart ayında Red Bull, yeni Dünya Şampiyonu Max Verstappen ile 2028’e kadar uzanan bir sözleşme imzaladığını duyurarak dikkatleri üzerine çekti.

Beş yıllık uzatma anlaşmasının yıllık değerinin 45 milyon dolar olduğu belirtiliyor, ki bu, yedi kez Dünya Şampiyonu olan Lewis Hamilton’ın 35 milyon dolarlık Mercedes maaşını gölgede bırakıyor.

Ancak, iki şampiyon arasındaki fark iddia edilen primlerde ortaya çıkıyor.

Geçen sezon 19 yarış kazanan, 21 kez podyuma çıkan ve üçüncü kez Pilotlar Şampiyonası şampiyonluğunu elde eden Verstappen’in yıllık paketinin Red Bull’a toplamda 70 milyon dolar gibi ciddi bir meblağa mal olduğu söyleniyor.

Forbes’a göre, geçen sezon 45 yarışa çıkan ve bir zafer elde edemeyen Hamilton, herhangi bir prim alamadı.

Verstappen, 2023’te alacağı iddia edilen yüksek maaş hakkında konuşurken doğrulamayı reddetti.

The Times’a verdiği röportajda genç pilot, “Belki. Emin değilim [gülerek].” dedi.

2015 sezonunda Toro Rosso’ya katılan Verstappen, sadece bir başarılar pilotu olarak değil, aynı zamanda sporun en zengin isimlerinden biri olarak da öne çıktı.

54 Grand Prix zaferi ve 98 podyumla üç Dünya Şampiyonluğu kazanan pilot, en çok F1 Dünya Şampiyonluğu elde eden pilotlar listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Hollanda dergisi Quote’a göre, net serveti 164 milyon dolara ulaştı.

Finansal açıdan geleceği artık netleşen 26 yaşındaki pilot, birçok kez mevcut Red Bull anlaşmasının kariyerinin son Formula 1 sözleşmesi olabileceğini ifade etti.

Her ne kadar bu düşünceyi zihinsel olarak geride bırakmaya çalışsa da, sonuçta Formula 1’in tehlikeleri göz ardı edilemez.

Verstappen, “Tehlikelerin farkındayım. Ama bunu çok fazla düşünmemeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...