Mercedes, Tesla’nın şarj standardını kullanacak

Share

Tesla’nın şarj teknolojisi, elektrikli otomobil sektöründe giderek daha fazla kabul görüyor. Mercedes-Benz, 2025 yılında Kuzey Amerika pazarına sunacağı elektrikli araçlarında Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) destekleyeceğini açıkladı. Böylece Mercedes, Tesla’nın şarj standardını kullanan ilk Alman ve üçüncü Avrupalı marka oldu.

Mercedes’in bu kararı, sürücülerin Tesla’nın 12 binden fazla Supercharger istasyonundan faydalanabilmesini sağlayacak. Mercedes sürücüleri, 2024 yılından itibaren CCS’den NACS’ye dönüştürücü bir adaptör kullanarak Tesla’nın şarj ağına erişebilecekler. Mercedes, bu kararın kendi yüksek hızlı şarj ağını kurma planlarını etkilemeyeceğini belirtiyor. Şirket, 2030 yılına kadar Kuzey Amerika’da 400’den fazla “Şarj Merkezi” açmayı ve toplamda 2.500 şarj noktası sunmayı hedefliyor. Kurulacak istasyonlar hem CCS hem de NACS konektörlerine sahip olacak ve Mercedes dışındaki araçlara da hizmet verecek.

Mercedes Yönetim Kurulu Başkanı Ola Källenius, bu adımın sürücülere “hızlı, rahat ve güvenilir” bir şarj deneyimi sunacağını ve elektrikli araçlara geçişi kolaylaştıracağını söyledi. Mercedes’in bu kararı, Tesla’nın şarj standardının daha üstün olduğu anlamına gelmiyor. Aslında Mercedes gibi bir marka, ABD genelinde yaygın bir şarj ağına sahip olmanın müşterileri elektrikli araç almaya teşvik edeceğini biliyor. Bu nedenle Mercedes ve diğerleri, kendi başlarına büyük yatırımlar yapmak yerine Tesla’nın zaten var olan şarj ağından yararlanmayı tercih ediyor.

Mercedes’in ardından Volkswagen’in de NACS’yi benimsemeyi düşündüğü söyleniyor. ABD’li üreticilerden Ford, GM ve Rivian ise daha önce NACS’yi desteklediklerini açıklamışlardı.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...