Merkez Bankası yeni başkanı Fatih Karahan kimdir?

Share

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda önemli bir değişiklik yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Fatih Karahan, Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Bu atama ile birlikte Merkez Bankası’nın yeni lideri olarak görevine başlayan Karahan, daha önce Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, önceki Başkan Hafize Gaye Erkan’ın “görevden alındığı” ifadesi kullanıldı, ve bu değişiklik resmiyet kazandı.

Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olduktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Profesyonel kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev alan Karahan, 2022 yılında Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı ve kısa bir süre içinde Başekonomist pozisyonuna yükseldi.

Fatih Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı. Bu atama sonrasında kısa sürede görevindeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Karahan, şimdi Merkez Bankası’nın başkanlık koltuğuna oturarak önemli bir sorumluluğu üstlenmiş bulunuyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...