Meta’nın Twitter’a rakip platformu Threads Perşembe günü kullanıma açılıyor

Share

Meta şirketi, Twitter’ın karşısına çıkarmak için geliştirdiği yeni platformu Threads’i Perşembe günü kullanıcıların beğenisine sunacağını duyurdu. Threads, Instagram ile entegre olarak çalışacak ve Apple App Store’da da yer alacak.

Threads’in ekran görüntülerine bakıldığında, Twitter ile benzer bir arayüz tasarımına sahip olduğu görülüyor. Meta, Threads’i “metin tabanlı sohbet uygulaması” olarak tanımlıyor ve kullanıcıların ilgilendikleri konularda tartışabilecekleri bir platform sunuyor.

Threads’in lansmanı, Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg ile Twitter’ın CEO’su Elon Musk arasındaki rekabetin son hamlesi olarak yorumlanıyor. İki milyarder geçtiğimiz ay sosyal medyada birbirleriyle dövüşmeyi teklif ettiklerini yazmışlardı.

Bu arada Twitter, Tweetdeck adlı yönetim aracını 30 gün içinde ücretli yapacağını açıkladı. Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından beri kullanıcıları aylık abonelik ücreti ödemeye teşvik etmek için çeşitli adımlar attı.

Cumartesi günü de Twitter’da önemli bir değişiklik yapıldı ve tweet sayısı sınırlandırıldı. Artık Twitter’a üye olmayanlar tweetlere erişemiyor, üye olanlar da belirli bir sayının üzerinde tweet göremiyor.

Meta’nın Threads platformunun ise ücretsiz olacağı ve tweet sayısında bir sınırlama olmayacağı belirtiliyor. App Store’daki tanıtım metninde “Threads, toplulukların bugünün önemli konularından yarının gündemini şekillendirecek konulara kadar her şeyi paylaştığı ve tartıştığı bir yerdir” deniyor.

Threads, Meta’nın diğer uygulamalarında olduğu gibi telefonunuzdaki pek çok veriye erişim isteyecek. Bunlar arasında konumunuz, alışveriş alışkanlıklarınız ve internet geçmişiniz de bulunuyor.

Son zamanlarda Twitter’a benzeyen pek çok uygulama ortaya çıktı. Bunlardan bazıları Mastadon ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kurduğu Truth Social. Hafta sonu Twitter’daki kısıtlamalar nedeniyle Bluesky adlı bir diğer benzer uygulama “rekor seviyede trafik aldıklarını” duyurmuştu.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...