Netflix şimdi de en ucuz aboneliğini kaldırıyor

Share

Netflix, son çeyrek raporunda 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren en uygun reklamsız “Temel” aboneliğini Kanada ve İngiltere’de tamamen sonlandıracağını açıkladı. Temmuz 2022’den beri yeni aboneler bu seçeneğe kaydolamıyordu, ancak şimdi mevcut aboneler de bu planı kullanamayacak. Kullanıcılar, daha uygun fiyatlı reklam destekli bir plana yönlendirilecek veya daha yüksek fiyatlı reklamsız abonelik seçeneklerine geçiş yapacak.

Netflix, resmi olarak 11.99 dolar aylık ücrete sahip olan Temel plan aboneliğini sonlandırıyor ve böylece abonelere en uygun fiyatlı reklamsız plan olarak aylık 15.49 dolarlık seçeneği bırakıyor. Netflix, geçtiğimiz yıl Kanada’da yeni abonelerin Temel plana kaydolmasına izin vermemeye başlamış ve bu değişikliği ABD ve İngiltere’de de uygulamıştı.

CEO Greg Peters, yatırımcılara yönelik bir video röportajında, reklam destekli teklifin şu anda 23 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştığını ve Netflix’in önceliğinin “ölçek” olduğunu belirtti. Bu nedenle, Netflix’in Temel plan yerine daha uygun fiyatlı reklam destekli bir plana odaklandığını görmekteyiz. Netflix ayrıca 2023’ün son çeyreğinde 13.1 milyon abone eklediğini ve toplam abone sayısını dünya genelinde 247 milyona çıkardığını duyurdu.

Ancak, mevcut kullanıcı tabanının bu değişiklik karşısında nasıl bir tepki göstereceği ilginç olacak. Netflix’in reklam gelirini artırmak istediği açıkça görülüyor, ancak bu stratejinin fiyat artışı yerine reklam odaklı bir değişiklikle gerçekleşeceği ortaya çıkıyor. Bu değişikliğin 2024’te ABD’de de uygulanması muhtemel, ardından diğer ülkeler, Türkiye dahil, bu değişikliği görecek.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...