Russell Crowe: Soyum, İngiltere’de başı kesilerek idam edilen son kişiye dayanıyor

Share

Ünlü aktör Russell Crowe, soyunun 18. yüzyılda başı kesilerek idam edilen son kişi; Lord Lovat’ın soyundan geldiğini açıkladı. “Gladyatör” filmiyle Oscar kazanan Crowe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İtalyan atalarını araştırdığını ve bu ilginç bağlantıyı keşfettiğini belirtti.

Crowe’nun açıklamalarına göre, büyük büyük büyük dedesi Luigi Ghezzi, 1864’te Yeni Zelanda’ya göç eden bir İtalyan’dı. Ghezzi’nin yaşam öyküsü, Arjantin’de çalışırken Hindistan’a giden bir gemide kaza geçirmesi ve kendisini Capetown’da bulmasıyla dolu. Ardından Yeni Zelanda’ya göç eden Luigi, orada Mary Ann Curtain ile tanışıp evlenerek yaşamını sürdürmüş.

Crowe, soy ağacını takip ederek annesinin tarafından John (Jock) Fraser’a kadar gittiğini ve bu kişinin doğrudan Simon Fraser’ın soyundan geldiğini keşfetti. Simon Fraser, 1747’de vatana ihanet suçundan idam cezasına çarptırılan ve kafası kesilerek infaz edilen Britanyalı bir lorddu.

Ünlü aktör, Simon Fraser’ın ilginç yaşam öyküsünü paylaşarak, “Onu biraz araştırın, enteresan bir karaktermiş. Ona ‘Yaşlı Tilki’ derlermiş. Makyavelist davranışları ve trajik ölümüyle tanınan Fraser, son derece ilginç bir tarihi figürdü” ifadelerini kullandı.

Crowe, soyunun bu tarihi bağlantısı hakkında duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Sonunda İtalyan bağlantılarımı öğrenmek çok güzel. İtalya’da hiç gitmediğim yerler var. Görünüşe göre beni bazı maceralar bekliyor” dedi.

Simon Fraser’ın idamı, Londra Kalesi’nde izleyicilerin önünde gerçekleşmiş, ancak bir tribün çökerek dokuz kişinin ölümüne yol açmıştı. Fraser, bıçak boynuna saplandığında bile gülerek öldüğü anlatılmış ve bu olay, Britanya’da kafası kesilerek idam edilen son kişi olarak tarihe geçmişti.

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor.

You may also like...